Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Książka

Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata

książka macieja zięby fot. W drodze

Nakładem wydawnictwa "W drodze" ukazała się nowa książka o. Macieja Zięby, dominikanina, znawcy nauki społecznej Jana Pawła II. Nosi tytuł "Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata".

 

We wstępie autor wyjaśnia genezę publikacji: “Moim celem jest ukazanie aktualności przesłania Jana Pawła II, by dopomóc w rozumieniu chrześcijańskiego powołania, Kościoła i świata. Ale aby to uczynić, trzeba też zrozumieć jego pontyfikat. I o tym jest ta książka. Nie unikam zarzutów stawianych Papieżowi, związanych z tematyką gender, wadliwych nominacji czy pedofilii, jednak koncentruję się na priorytetach i tym, co ukształtowało Jana Pawła II. Dlatego wiele jest na tych stronach o Polsce”.

Maciej Zięba OP święcenia kapłańskie przyjął 9 maja 1987. W 1989 tworzył w Gazecie Wyborczej rubrykę religijną „Arka Noego”. W latach 1990–1995 był dyrektorem dominikańskiego wydawnictwa W drodze. W roku 1995 założył i został dyrektorem Instytutu Tertio Millennio w Krakowie. Od 1998 do 2006 prowincjał polskiej prowincji dominikanów. W 1999 z nominacji Jana Pawła II członek Synodu Biskupów Europy. W 2001 został członkiem Rady Społecznej Episkopatu Polski. W 2003 mianowany przez Jana Pawła II konsultorem Papieskiej Rady Iustitia et Pax. Organizator i w latach 2007–2010 dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Były członek Komisji Trójstronnej. Członek Rady Programowej Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego oraz Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.

Oceń treść:
Źródło:
;