Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Płynów Do Naczyń

Książka

Portret ojca Badeniego

"O. Joachim Badeni OP - Portret" to książka wyjątkowa. Autorka - Agata Adaszyńska-Blacha odkrywa przed czytelnikiem świat, który powoli odchodzi do historii.

 

Autorce udało się dotrzeć do wielu świadków, którzy zechcieli opowiedzieć o tym, jak w ich pamięci zapisał się o. Joachim Badeni OP. Wszystkich łączy jedno środowisko, wszyscy, podobnie jak Ojciec Joachim, zetknęli się z Odnową w Duchu Świętym, co miało znaczący wpływ na całe ich życie. Z tej perspektywy kreślą sylwetkę dominikanina, zwracając uwagę na to, jak ich prowadził i formował jako duszpasterz.

Książka, którą trzymamy w ręku, mówi o  Joachimie Badenim w sposób zmuszający do refleksji i zakonników, i ludzi świeckich. Gdyby było więcej duchownych, rozwijających swój charyzmat na miarę Ojca Joachima, i więcej świeckich, którzy by bardziej zaufali duszpasterzom, stawiali im większe wymagania i wymodlili świętość, inaczej wyglądałby Kościół w Polsce. Ale nic straconego. Czytajmy wszystko, co jest o Ojcu Badenim albo co wyszło spod jego pióra. Warto – nie pożałujemy. Autorce – podziękowanie! Ufam, że ta opowieść trafi do wielu serc i umysłów - uważa o. Leon Knabit OSB.

Z kolei współbrat ojca Badeniego, o. Jan Kłoczowski OP zapewnia, że czytelnik, który weźmie do ręki tę książkę, dowie się o Ojcu Badenim wielu nowych rzeczy, a także tego, jak nadal jest on obecny w pamięci osób, dla których spotkanie z nim było ważnym – jeżeli nie decydującym – momentem w życiu. - Poznajemy przewodnika duchowego, który wciąż poszukiwał nowych dróg, wiodących do Chrystusa. „Przewodnik duchowy” ma w tej historii szczególne znaczenie – to przewodnik w Duchu Świętym, przewodnik wspólnoty Nowe Życie w Krakowie, wspólnoty w Bielsku-Białej. To, co nowe, nie zawsze przyjmowane jest z zaufaniem, powstają trudności, a jak to wszystko przebiegało – dowiadujemy ze wspomnień świadków. Poznajemy Ojca Joachima w kontekście żywego Kościoła, który chwali Pana, ale i wciąż uczy się rozpoznawać znaki Jego obecności – podkreśla dominikanin.

Książka "O. Joachim Badeni OP - Portret" ukazała się nakładem Wydawnictwa M.

;