Pod oknem
Poświęcenie drogi krzyżowej przy sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej
Kard. Stanisław Dziwisz poświęcił drogę krzyżową na placu kościelnym przy sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej oraz siedem krzyży, które w zbliżającym się roku 700-lecia parafii, będą nawiedzać myślenickie rodziny.
Na początku liturgii kard. Stanisława Dziwisza powitał proboszcz ks. Zdzisław Balon. Poinformował, że 12 stycznia rozpoczną się obchody 700-lecia parafii Narodzenia NMP w Myślenicach. – Przed siedmioma wiekami na myślenickiej ziemi stanął krzyż – znak nadziei, znak zbawienia. Wokół niego gromadziły się całe pokolenia ludzi żyjących tutaj. Chcemy w tym roku ten znak Chrystusa Zbawcy odkryć na nowo i młode pokolenie wprowadzić w jego tajemnice – mówił kustosz myślenickiego sanktuarium prosząc kardynała o poświęceniu siedmiu krzyży, które w roku jubileuszowym nawiedzą rodziny w parafii. Przypomniał też, że 13 grudnia minęło 25 lat od rozpoczęcia całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu w kaplicy Matki Bożej.
Kard. Stanisław Dziwisz podziękował księdzu proboszczowi za troskę duszpasterską o parafian. Parafię nazwał zawsze żywą i twórczą. Docenił piękno kościoła i jego otoczenia wskazując na nową drogę krzyżową. Przypomniał, że wielkim czcicielem zarówno męki Pana Jezusa jak i adoracji Najświętszego Sakramentu był św. Jan Paweł II, który drogę krzyżową odprawiał w każdy piątek a w Wielkim Poście – codziennie, a także podczas codziennej adoracji i Godziny Świętej w każdy czwartek omadlał całą diecezję i ojczyznę.
W czasie homilii kard. Stanisław Dziwisz zwrócił uwagę, że tegoroczny Adwent przygotowuje wierzących nie tylko na obchody Świąt Bożego Narodzenia ale jest również czasem przygotowania całego Kościoła do Roku Jubileuszowego, obchodzonego co dwadzieścia pięć lat, w którym „w sposób szczególny dziękujemy Bogu za Jego solidarność z losem człowieka do tego stopnia, że stał się jednym z nas, aby wyprowadzić nas z mroków zła i śmierci i otworzyć przed nami bramy Bożego królestwa życia, które nie będzie miało końca”.
Zaznaczył, że myślenicka parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przeżywa jeszcze jeden, swoisty adwent. W zbliżającym się 2025 roku będzie obchodzić siedemset lat istnienia wspólnoty parafialnej. – Wspominamy ten rozdział dziejów wiary, nadziei i miłości nie po to, by tylko wspominać i żyć przeszłością, ale by zrozumieć nasze korzenie, by pogłębiać naszą świadomość tego, kim jesteśmy, skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy i by stawiać czoło wyzwaniom naszych czasów – mówił metropolita krakowski senior.
Komentując liturgię Słowa trzeciej niedzieli Adwentu, zwanej „Gaudete”, zwrócił uwagę, że tajemnica chrześcijańskiej radości nie jest związana z ulotnymi przeżyciami i uczuciami, ale „zakotwiczona w prawdzie o Bogu solidarnym z nami, o Bogu bliskim nam, zbawiającym nas, zapraszającym nas do życia na wieki w swoim królestwie miłości”. – Wyrazem naszej radości powinna być serdeczna modlitwa, pełna ufności i nadziei – modlitwa błagalna i dziękczynna. Ona przygotowuje i otwiera nasze serca na przychodzącego do nas Pana w różnych doświadczeniach, sytuacjach i okolicznościach życia – mówił metropolita senior zachęcając, zwłaszcza w czasie jubileuszu, do pogłębienia więzi z Jezusem przez rodzinną modlitwę, gorliwy udział w niedzielnej Eucharystii i przez dobre uczynki.
Kardynał wskazał także na szczególnego patrona Adwentu – św. Jana Chrzciciela, który podpowiada sposób na przygotowanie się na przyjście Pana. – Nie musimy czynić nic nadzwyczajnego, natomiast możemy i powinniśmy być solidarni i sprawiedliwi wobec naszych bliźnich – mówił kard. Stanisław Dziwisz i zachęcał by zastanowić się, kto czeka na nasz braterski gest, pomocną dłoń, przyjazne słowo czy szczery uśmiech. Apelował także, aby zauważyć w swoim życiu sytuacje i postawy, wymagające nawrócenia.
Metropolita senior przypomniał, że od 25 lat w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Pani Myślenickiej trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. – Dziękujemy dziś Jezusowi Chrystusowi, że czeka tu na was, że jest tak blisko waszych codziennych spraw, radości i trosk – mówił kardynał. Wyraził życzenie, aby poświęcona droga krzyżowa i krzyże, które w Roku Jubileuszowym będą peregrynować po rodzinach myślenickiej parafii, były świętymi znakami przypominającymi o bezgranicznej miłości, która wyraziła się przez krzyż.
Przed błogosławieństwem przedstawiciele parafii, dziękując kard. Stanisławowi Dziwiszowi za wielokrotną obecność w myślenickim sanktuarium a także dzisiejsze poświęcenie drogi krzyżowej i krzyży jubileuszowych, przywołali słowa św. Jana Pawła II, który w Zakopanem apelował o obronę krzyża, który jest wyrazem chrześcijańskiej i polskiej tożsamości. Kard. Stanisław Dziwisz zaapelował o nową i zdecydowaną obronę krzyża w szkołach i urzędach. Przekazał parafii kopię cudownego obrazu Pana Jezusa Przemienionego z Nowego Sącza.