Imieniny: Andrzeja, Jedrzeja, Szymona

Wydarzenia: Dzień Straży Granicznej

Przygotowania

Poświęcenie i odsłonięcie Dzwonu Miłosierdzia

 fot. Łukasz Kaczyński

W Niedzielę Miłosierdzia miało miejsce poświęcenie i odsłonięcie Dzwonu Miłosierdzia. Dzwon ten powita papieża Franciszka oraz pielgrzymów na Campus Misericordiae podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce.

Pierwsze oficjalne rozkołysanie Dzwonu Miłosierdzia odbyło się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, gdzie dzwon został także poświęcony przez kard. Stanisława Dziwisza.

"Niech młodzież, która usłyszy dźwięk tego dzwonu wznosi serca do Ciebie, gotowa do radości i udziału w troskach braci. Niech śpieszą do Kościoła, doświadczają w nim obecności Chrystusa, słuchają Twego słowa i do Ciebie zanoszą swoje błagania" - powiedział podczas uroczystości metropolita krakowski.

W niedzielne późne popołudnie dzwon zabrzmiał po raz drugi - tym razem na Campus Misericordiae. Uroczystemu odsłonięciu i powtórnemu rozkołysaniu dzwonu przez strażaków towarzyszyli mieszkańcy Brzegów i Wieliczki. Na niebie pojawiły się z tej okazji także paralotnie.

"Ten dzwon w szczególny sposób zabrzmi wtedy, gdy przybędzie tu papież Franciszek. Ale on przede wszystkim będzie brzmiał wtedy, gdy będzie potrzebna pomoc" - powiedział burmistrz Wieliczki, Artur Kozioł. Poprosił mieszkańców Wieliczki i Brzegów, aby pilnowali Dzwonu Miłosierdzia, by dzwonił i był żywy. Dodał, że możliwość przeprowadzenia tego wydarzenia przed wybudowanym domem dla osób starszych i niepełnosprawnych "Campus Misericordiae", w Niedzielę Miłosierdzia wyraźnie świadczy o tym, że udzielanie pomocy potrzebującym wymaga co prawda determinacji, ale jest w zasięgu ręki każego człowieka.

Zwieńczeniem wieczoru był koncert papieski pt. „Miłość trwa” w hali 7R Logistic, podczas którego wystąpili: Wielicka Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Piotra Piwko, Chór im. Jana Pawła II ze Strumian, chór „Camerata” oraz wielu solistów, m.in. Izabela Szota, Roksana Sadowska, Weronika Kozłowska i o. Łukasz Buksa OFM z zespołem. "Każda forma gromadząca ludzi jest dobra - oby jak najwięcej takich inicjatyw, by ludzie wznosili ręce do góry i radowali się w rytm muzyki z miłosierdzia Pana" - podsumował o. Buksa.

Dzwon Miłosierdzia został odlany w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Waży 500 kg, a częstotliwość jego dzwięku to a1, czyli 440 Hz. Na Dzwonie Miłosierdzia znalazły się herby papieży Franciszka i Jana Pawła II, herb kard. Stanisława Dziwisza oraz symbol Światowych Dni Młodzieży.

Źródło:
;