Imieniny: Jerzego, Wojciecha

Wydarzenia: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Pod oknem

poświęcenie kaplicy na śnieżnicy fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Nie bać się głosić Chrystusa. Pokładać ufność w Bożym miłosierdziu. Wysławiać Boga całym sercem, ze wszystkich swoich sił i całą swoją duszą. To zadanie dla nas, ludzi wpatrzonych ciągle w świetlaną postać Jana Pawła II – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. odprawionej na Śnieżnicy.

 

W piątek 16 października metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odwiedził Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjno-Rekreacyjny na Śnieżnicy, gdzie poświęcił kaplicę i nadał jej imię św. Jana Pawła II.

Arcybiskup przypomniał, że Karol Wojtyła wędrował ścieżkami swej ojczyzny i czuł się tu wyjątkowo dobrze. Często podczas podróży modlił się na różańcu. Podczas przemierzania szlaków, papież podziwiał piękno przyrody, czego wyraz dał w poematach: „Myśląc ojczyzna” i „Stanisław”. Równocześnie Karol Wojtyła troszczył się o to, by ziemia ta zawsze była wierna Bogu, ponieważ jest połączona z niebem przez świętość Polaków.

Poświęcenie nowej kaplicy jest powodem do wdzięczności Bogu. – Jest to nawiązanie nie tyko do wspaniałej tradycji, wyznaczonej przez wędrówki Karola Wojtyły. Jest to ziemia, która musi bardzo głęboko leżeć nam w sercu właśnie dlatego, że ma taką wspaniałą historię, tradycję, swoje piękno – powiedział i podkreślił, że ludziom tu żyjącym i przybywającym trzeba przekazywać skarb wiary, miłości i nadziei.

Nawiązując do słów Jana Pawła II z homilii inaugurującej pontyfikat „Nie bójcie się otworzyć drzwi Chrystusowi”, abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że Chrystus swoim życiem, nauczaniem, śmiercią i zmartwychwstaniem pokazał, jak wielka jest godność każdego człowieka, skąd czerpie źródło swego życia i dokąd zmierza. – Nie możemy się bać. Jan Paweł II sam dawał przykład odwagi głoszenia Ewangelii – powiedział metropolita krakowski.

– Nie bać się głosić Chrystusa. Pokładać ufność w Bożym miłosierdziu. Wysławiać Boga całym sercem, ze wszystkich swoich sił i całą swoją duszą. To zadanie dla nas, ludzi wpatrzonych ciągle w świetlaną postać Jana Pawła II. Zadanie dla nas, którzy czujemy się odpowiedzialni za tę piękną, wspaniałą ziemię – powiedział arcybiskup i podkreślił, że należy przekazywać kolejnym pokoleniom, jak pięknym krajem jest Polska, związana z niebem przez świętych. – Wspaniała jest nasza ojczyzną, którą Jan Paweł II bardzo kochał, i do której przejmująco uczył nas miłości – zakończył arcybiskup.

Na niedzielę 18 października na Śnieżnicy zaplanowano uroczystości odpustowe ku czci św. Jana Pawła II. Po Mszy św. będzie koncert zespołu regionalnego i orkiestry dętej, a później modlitwa uwielbienia prowadzona przez wspólnotę Galilea.

Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjno-Rekreacyjny prowadzony w Kasinie Wielkiej przez Katolickiego Stowarzyszenie Młodzieży znajduje się na południowym stoku Śnieżnicy. Ośrodek posiada 6 budynków, w tym 4 budynki hotelowe, drewniany kościółek i stary budynek z mieszkaniem kapelana. Na terenie ośrodka znajduje się papieski pomnika „Karola – turysty”.

Oceń treść:
Źródło:
;