Imieniny: Cecylii, Wszemily, Stefana

Wydarzenia: Dzień Kredki

Wspomnienia

Poświęcenie ołtarza bł. Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego

 fot. Darwinek / wikipedia.org

W Kościele Środowisk Twórczych bp Piotr Jarecki poświęcił 29 maja nowy ołtarz błogosławionego Jana Pawła II i Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Ołtarz, znajdujący się w bocznej nawie świątyni, zawiera wspólny portret obu wielkich mężów Kościoła oraz relikwie Jana Pawła II w formie szkaplerza karmelitańskiego, który nosił przez lata.

 

Nowy ołtarz ma formę klasycystycznego portalu. Pomiędzy dwoma kolumnami umieszczony został wspólny portret kard. Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II na tle wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Autorami obrazu są Maciej Milewski i Andrzej Tryzno. Po lewej stronie znajdują się relikwie błogosławionego Jana Pawła II w formie karmelitańskiego szkaplerza, który nosił. Ołtarz znajduje się w lewej nawie kościoła pw. św. Brata Alberta św. Andrzeja Apostoła przy Placu Teatralnym, który jest siedzibą Duszpasterstwa Środowisk Twórczych, prowadzonego przez ks. Wiesława Niewęgłowskiego.

Uroczystego poświęcenia ołtarza w obecności kilkuset artystów, literatów, intelektualistów dziennikarzy dokonał bp Piotr Jarecki, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

Wcześniej w homilii bp Jarecki przypomniał, że zarówno Prymas Tysiąclecia jak i Jan Paweł II są dlań osobami, którym szczególnie wiele zawdzięcza. Pierwszy z nich udzielił mu święceń kapłańskich, a drugi konsekrował na biskupa. Mówiąc o kard. Wyszyńskim, nazwał go „pokornym majestatem”. Wyjaśnił, że ci, którzy bliżej nie znali kardynała, dostrzegali w nim przede wszystkim majestat, natomiast ci, którzy mieli okazję bliżej z nim współpracować doświadczali, jak bardzo Sługa Boży był człowiekiem pokornym oraz darzącym miłością każdego spotkanego człowieka.

Swą homilię skierowaną do twórców bp Jarecki skoncentrował – w nawiązaniu do czytań dnia - na roli Ducha Świętego. Po pierwsze wyjaśnił, że bez pomocy Ducha Świętego nikt nie jest w stanie autentycznie wychwalać Boga. Następnie ukazał rolę Ducha Świętego w tworzeniu i dawaniu życia wspólnocie Kościoła.

Wreszcie podkreślił, że Duch Święty działający nieprzerwanie w świecie jest „Duchem Prawdy, którego świat nie zna”. Wyjaśnił, że „współczesny świat z prawdą ma wielki problem”. Dominującym trendem jest dążenie do „subiektywizacji prawdy”, czego konsekwencją jest – charakteryzującą dzisiejszego człowieka - trudność w przyjęciu prawdy o charakterze obiektywnym. Wynikiem tego jest także narastający kryzys współczesnej demokracji, która staje się coraz bardziej „demokracją opartą na procedurach”, a nie na autentycznych wartościach.

Podkreślił, że poznanie prawdy obiektywnej, tej, którą zawiera Boże Objawienie, dokonuje się zawsze przy pomocy Ducha Świętego, który uzdalnia nas do przyjęcia tej Prawdy.

Bp Jarecki powtórzył za Benedyktem XVI, iż „chrześcijaństwo jest teraźniejszością”, a nie przeszłością bądź przyszłością. Podkreślił przy tym, że czymś jeszcze nawet ważniejszym od „ortodoksji” jest „ortopraksja”, czyli świadectwo dawane w praktyce przez każdego chrześcijanina. „Winno być to świadectwo miłości, w którym dzisiejszy człowiek może spotkać Chrystusa” – powiedział. Dodał, że wzorcem takiej właśnie postawy w świecie byli zarówno Prymas Tysiąclecia jak i Jan Paweł II, których ołtarz tego dnia zostaje poświęcony.

Z warszawskim Duszpasterstwem Środowisk Twórczych Jan Paweł II spotkał się kilkakrotnie. 13 czerwca 1999 r. osobiście poświęcił nowo wybudowany ich kościół św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła w Warszawie.

Źródło:
;