Imieniny: Wita, Jolanty

Wydarzenia: Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Solidarność

Potrzebne wsparcie wyjazdów wakacyjnych dzieci polonijnych ze Wschodu

 fot. Materiały prasowe

Wzorem lat ubiegłych Caritas w Polsce zaprasza dzieci polonijne na wypoczynek w ojczyźnie przodków. Dzięki akcjom organizowanym od 2006 roku blisko 20 000 dzieci polonijnych mogło już wziąć udział w wakacjach połączonych z integracją z dziećmi polskimi. Cenną specyfiką turnusów wypoczynkowych Caritas jest właśnie pogłębiona integracja wypoczywających razem rówieśników. Według danych Planu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w 2014 r 70 proc. osób polskiego pochodzenia nie mówi już po polsku. Z tego względu przyjazd dzieci do ojczyzny przodków jest tak znaczący.

 

Na Ukrainie dużo dzieci ma pochodzenie polskie. Rodzice chcą, żeby odnowić w dzieciach to czym żyli ich dziadkowie. Żeby dzieci mogły zapoznać się z językiem i odnowić tradycję. Dzieci wracają z Polski z innym myśleniem” – mówi ksiądz Wiesław Dorosz, dyrektor Caritas Spes we Lwowie.

W tym roku do placówek 18 Caritas diecezjalnych w Polsce przyjadą dzieci z Ukrainy, Białorusi i Litwy. Polonijne turnusy wypoczynkowe do tej pory w większości finansowane były ze środków państwowych. W roku 2015 ze względu na niską dotację przyznaną Caritas przez Ministerstwo Edukacji Narodowej do Polski przyjedzie zaledwie ok. 350 dzieci.

Z tego powodu Caritas prowadzi zbiórkę środków na dofinansowanie kolonii dla dzieci polonijnych. Dyrektor Caritas Polska ksiądz Marian Subocz zwrócił się ze specjalnym apelem o dofinansowanie kolonii letnich do Polonii zachodnioeuropejskiej i amerykańskiej. Apel poparł biskup Wiesław Lechowicz, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Dwutygodniowy turnus z pełnym wyżywieniem, ubezpieczeniem, funduszem kulturalno-oświatowym oraz transportem od granicy i w trakcie kolonii to wydatek około 1100 zł na jedno dziecko. Akcję można wspomóc przekazując środki na konto Caritas PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „DZIECI POLONIJNE” lub poprzez serwis www.pomagam.caritas.pl.

;