Imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana

Wydarzenia: Dzień Żelków

Pod oknem

 fot. Łukasz Kaczyński Kard. Dziwisz podczas Dnia Papieskiego.

Kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył uroczystej Mszy św. odprawionej z okazji XVI Dnia Papieskiego w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. "Osobista wdzięczność jako pamięć serca utrwala w nas dobro, pozwala uwalniać się od udręki z powodu doznanych krzywd i przygotowuje nas do stawienia czoła trudnościom i krzyżom wpisanym w nasz ludzki los i chrześcijańskie powołanie" - mówił w homilii do zebranych metropolita krakowski.

 

Odnosząc się do uzdrowienia przez Chrystusa ewangelicznych 10 trędowatych, z których podziękować wrócił jedynie jeden, i to w dodatku Samarytanin, kard. Dziwisz podkreślił, że Chrystus uzdrawia wierzących nadal. Trzeba tylko umieć to sobie uświadomić.

"Możemy się zastanowić nad tym, z jakich chorób ciała i duszy Jezus nas już uleczył, a także możemy zastanowić się nad tym, jakie obszary naszego życia, jakie przestrzenie naszego serca czekają na uzdrowienie, na oczyszczenie z duchowego trądu" - tłumaczył.

Zachęcał do wdzięczność Bogu. "Każda i każdy z nas zaciągnął osobisty dług wdzięczności wobec swego Stwórcy i Pana za dar życia, za przeżyte lata, za wszystkie talenty i zdolności, za doświadczenia i otrzymane łaski" - uznał.

Dodał, że podczas kolejnego już Dnia Papieskiego ta wdzięczność szczególnie dotyka osoby św. Jana Pawła II. "Jakże nie dziękować Bogu za Papieża Bożego Miłosierdzia, Papieża rodzin i Papieża młodych, który swoją fascynującą osobowością, swoim nauczaniem i służbą ubogacił Kościół XX i XXI wieku" - mówił.

"Jakże nie dziękować za to, że wołanie świętego Papieża, by Duch Święty odnowił oblicze ziemi, zostało wysłuchane, a nasza ojczyzna po dziesiątkach lat rządów kierujących się totalitarną i bezbożną ideologią, doczekała się wolności i suwerenności, chociaż nie zawsze potrafimy korzystać dobrze i w pełni z tego daru" - kontynuował.

Purpurat uwypuklił, że Jan Paweł był wielkim obrońcą życia człowieka i jego godności, na które uwrażliwiał w najdalszych zakątkach świata. "Dzisiaj ta święta sprawa jest nadal aktualna w naszej Ojczyźnie. Przekonaliśmy się o tym w ostatnich dniach. Dlatego dziękujemy wszystkim, którzy stają w obronie życia. Wśród nich są uczestnicy I-go Małopolskiego Marszu dla Życia i Rodziny, którzy po tej Mszy świętej wyruszą z Sanktuarium na krakowski Rynek Główny" - powiedział.

Kardynał wskazał także, że należy wyjątkowo dziękować za dar Światowych Dni Młodzieży w Polsce. "Chociaż Światowy Dzień Młodzieży przeszedł do historii, to jednak tego doświadczenia nie można zatracić i zamknąć w albumach i archiwach. Zapisane, ale żywe karty tego wydarzenia są zbyt piękne i ważne!" - zaapelował.

Wezwał młodych, by wywiązywali się z nadziei, jaką pokładał w nich św. Jan Paweł II. "To wy możecie i powinniście zmieniać nasz świat, aby nie było w nim egoizmu i nienawiści, aby było w nim więcej braterstwa i solidarności. To nie są tylko hasła i slogany" - podkreślał.

"Dziękujmy za dar wiary i prośmy o umocnienie wiary, by w naszym życiu osobistym i zbiorowym przynosiła dobre owoce miłosiernej miłości. Prośmy o to za wstawiennictwem świętego Jana Pawła II, błogosławiącego z wysoka nam wszystkim modlącym się dziś w jego sanktuarium i wszystkim trwającym z nami w duchowej łączności" - powiedział kard. Dziwisz na zakończenie.

Po Mszy św. placu przed świątynią sanktuarium na rodziny czekało wiele atrakcji i zabaw integracyjnych. Przygotowali je stypendyści Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia”, którzy jednocześnie kwestowali na własne stypendia. “Dzień Papieski jest naszym świętem, który celebrujemy właśnie w ten sposób - angażując się w kwestę na rzecz środków, które pomagają nam się uczyć i rozwijać swoje pasje oraz przygotowując niespodzianki dla naszych ofiarodawców” – przyznała Marzena, krakowska stypendystka.

Osoby, które wrzucały do puszek datki nie ukrywały, że nie sposób nie wesprzeć takiej młodzieży. “Widać po nich to, co się o nich mówi – są żywym świadectwem nauczania Jana Pawła II. I co więcej chcą zdobywać wiedzę – więc trzeba im pomagać” – powiedziała pani Maria z Krakowa. Po południu obchody Dnia Papieskiego przeniosły się do centrum miasta do budynku Arcybractwa Miłosierdzia, gdzie stypendyści przygotowali kolejne atrakcje m.in. loterię fantową oraz kiermasz ciast.

Źródło:
;