Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Wspomnienia

Powstają kościoły pod wezwaniem bł. Jana Pawła II

 fot. janpawel2.pl

Niemal natychmiast po beatyfikacji Jana Pawła II nowy błogosławiony zostanie patronem nowych kościołów i parafii. Pierwszą w Polsce nową świątynię i parafię pod jego wezwaniem będzie miał „Na Równi Szaflarskiej” Nowy Targ. Kolejne nowe kościoły będą konsekrowane w maju, jeszcze inne dopiero są w budowie, ale już wiadomo, że w przyszłości otrzymają imię papieża - Polaka. Natomiast tam, gdzie kościoły mają już swoich patronów, powstają ołtarze ku czci bł. Jana Pawła II.

Pierwsi na starcie

Nowotarski kościół, który decyzją kard. Stanisława Dziwisza będzie miał za swojego patrona bł. Jana Pawła II będzie hołdem Podhalan dla papieża - Polaka. Dekret metropolity krakowskiego o nadaniu kościołowi oraz parafii wezwania zostanie odczytany podczas dziękczynnej Mszy św., która rozpocznie się – jeszcze w dniu beatyfikacji, czyli w niedzielę 1 maja o godz. 15 na placu przed świątynią.
Do tej pory zarówno górale jak i krakowska kuria nazwali tę 4-tysięczną parafię „Na Równi Szaflarskiej”, ale powszechnie było wiadomo, że po beatyfikacji otrzyma za patrona Jana Pawła II.

Świątynia w Nowym Targu jest też najnowocześniejszym kościołem w Polsce - pierwszym tego typu obiektem w Europie wykonanym w technologii tzw. budownictwa pasywnego. Architekci twierdzą, że to „pasywny kościół dla aktywnych wiernych”, jego bryła nawiązuje do historycznego stylu regionu, ale wykorzystuje nowoczesne rozwiązania ekologiczne, dzięki którym świątynia będzie energooszczędna.

Na 1 maja ma być gotowy dolny kościół w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Krakowie - Łagiewnikach. Konsekracja odbędzie się 11 czerwca. Tam po beatyfikacji Jana Pawła II odbędzie się uroczystość nadania imienia oraz złożone zostaną relikwie Papieża. Będzie to ampułka z krwią Jana Pawła II, którą kard. Dziwisz otrzymał w Watykanie od lekarzy z włoskiej kliniki im. Gemellego.

Dwa tygodnie po beatyfikacji papieża - Polaka, 14 maja w Śniatowie koło Kamienia Pomorskiego, metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga konsekruje kościół pod wezwaniem Jana Pawła II. Świątynia znajduje się przy trasie turystycznej Golczewo - Kamień Pomorski.

Wierni ze Śniatowa zaczęli budowę kościoła w 2005 r., gdy zmarł Jan Paweł II. Dla proboszcza ks. Romana Rostkowskiego było oczywiste, że patronem świątyni zostanie papież - Polak. Kościół zbudowano na fundamentach zburzonej przed 60 laty z powodów ideologicznych świątyni. Na uroczystość do Śniatowa przyjadą rowerzyści ze Szczecińskiej Rowerowej Pielgrzymki na Jasną Górę, którzy co roku poza modlitewnym wsparciem fundowali nowe elementy do kościoła.

W diecezji bielsko-żywieckiej jako pierwszy wezwanie bł. Jana Pawła II otrzyma kościół w Iłownicy na Śląsku Cieszyńskim. Świątynię wybudowano jako wotum wdzięczności Bogu za osobę i pontyfikat Jana Pawła II. 29 czerwca zostanie konsekrowana. Wtedy kościołowi oficjalnie zostanie nadane papieskie wezwanie. „Chcemy, by ten kościół stał się nie tylko materialnym znakiem pamięci, ale też żeby podejmowana w nim modlitwa za wstawiennictwem Jana Pawła II przypominała o tej wdzięczności” – podkreśla ks. proboszcz Jan Gustyn.

Kościoły w budowie

Kościół pod wezwaniem nowego błogosławionego będzie pierwszym gmachem, jaki powstanie w ramach kompleksu Centrum Jana Pawła II w Lublinie na Wrotkowie. Za kilka miesięcy ma być gotowy w stanie surowym, a pierwsza Msza planowana jest tam na rocznicę inauguracji pontyfikaty - 22 października. Wtedy też po raz pierwszy będzie obchodzone wspomnienie liturgiczne papieża - Polaka.

Wezwanie Jana Pawła II otrzymają również trzy budowane w archidiecezji poznańskiej kościoły. Jeden z nich to wznoszony na planie pięcioboku kościół na osiedlu Pod Lipami w Poznaniu. Będzie to wotum wdzięczności archidiecezji za pontyfikat Jana Pawła II i jego dwie pielgrzymki do stolicy Wielkopolski. Zamysł utworzenia kościoła w tym miejscu powstał zaraz po śmierci Jana Pawła II i został ogłoszony podczas Mszy św. w intencji zmarłego papieża na poznańskim placu Adama Mickiewicza.

Parafia istnieje od 1 stycznia 2007 roku. W marcu 2008 roku ruszyły prace budowlane przy połączonym z bryłą kościoła domu parafialnym. Obecnie znajduje się w nim kaplica pw. św. Karola Boromeusza, a także pomieszczenia duszpasterskie oraz mieszkania dla księży. 4 listopada 2010 roku metropolita poznański wmurował pochodzący z Ziemi Świętej kamień węgielny pod budowany kościół.

Z kolei kościół w podpoznańskim Luboniu jest już w stanie surowym, a w Boże Narodzenie ubiegłego roku wierni zgromadzili się w nim na pierwszą pasterkę. W grudniu 2010 roku abp Stanisław Gądecki poświęcił ważący 21 kg kamień węgielny kościoła, pochodzący z najstarszej na ziemiach polskich katedry w Poznaniu oraz 500-kilogramowy dzwon umieszczony w wieży budowanej świątyni, nadając mu imię Szymon Piotr. Przed kościołem stanął też 62-tonowy kamień z napisem „Tu es Petrus” (Ty jesteś Piotr), na którym umieszczono krzyż na wzór papieskiego pastorału.

– W Luboniu zaraz po śmierci Jana Pawła II wierni spontanicznie zgromadzili się na wzgórzu, które od tego czasu nazywane jest wzgórzem papieskim – powiedział KAI ks. proboszcz Bernard Cegła, proboszcz. Na wzgórzu mieszkańcy Lubonia z czasem postawili krzyż, przy którym odbywają się nabożeństwa w rocznicę śmierci Karola Wojtyły. Nieopodal powstał też Park Jana Pawła II.

Imię papieża - Polaka otrzyma także nowa parafia w Kościanie, utworzona 1 stycznia 2010 roku. Wierni gromadzą się na razie w kaplicy pw. św. Karola Boromeusza, ale już wkrótce powstanie projekt kościoła pod wezwaniem Jana Pawła II. Tamtejszy proboszcz podkreśla, że jego parafianie traktują powstający kościół jako wotum wdzięczności za jego posługę.

Innym wotum za życie i pontyfikat Jana Pawła II oraz jego pobyt w diecezji warszawsko-praskiej ma być kościół budowany na osiedlu Victoria w Radzyminie. Niewykluczone, że byłoby to nawet diecezjalne sanktuarium nowego błogosławionego. Na razie od roku trwa budowa, przed niespełna rokiem abp Henryk Hoser wmurował kamień węgielny w fundamenty tej świątyni.

W diecezji warszawsko-praskiej rozważana jest także możliwość zamiany patronów kościoła na Gocławiu. Tamtejsza parafia pod wezwaniem apostołów świętych Jana i Pawła od dawna miała nadzieję, że jej patronem po beatyfikacji zostanie Jan Paweł II.

Nowa świątynia pod wezwaniem Jana Pawła II wznoszona są także w Słopnicach w diecezji tarnowskiej.

W Toruniu na terenie Centrum „Polonia In Tertio Millennio” ma stanąć kościół pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II. Ofiary na ten cel zbiera już związana z o. Tadeuszem Rydzykiem Fundacja „Lux Veritatis”. W świątyni znajdzie się obraz Matki Bożej Częstochowskiej z kaplicy papieskiej.

Tylko w tym miesiącu poświęcono krzyże na placach budowy nowych świątyń, którym będzie patronował bł. Jan Paweł II. W 6. rocznicę śmierci papieża - Polaka metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba poświęcił taki krzyż w Olsztynie. Natomiast 19 kwietnia metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź w Gdańsku - Łostowicach poświęcił krzyż pod budowę świątyni nowo utworzonej parafii pw. bł. Jana Pawła II. Budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku, a metropolita gdański zapowiedział, że potrwa najwyżej 5 lat. Kościół, który zostanie zbudowany na ponadhektarowej działce o pow. szacowanej na 900 m kw. będzie wotum dziękczynnym za Papieża z Polski.

Również w Krakowie Jan Paweł II będzie patronować nowej parafii na osiedlu Ruczaj, tuż przy bibliotece PAT, poświęconej przez samego papieża podczas jego ostatniej wizyty w Ojczyźnie. W miejscu tym znajduje się tymczasowa kaplica.

Ołtarze

W kościele pw. świętych Brata Alberta i Andrzeja Apostoła w Warszawie, 1 maja, bezpośrednio po beatyfikacji Ojca Świętego, zostanie odsłonięty ołtarz Jana Pawła II, zawierający relikwie związane z papieżem – jego szkaplerz.

Ołtarz Jana Pawła II znajdzie się w nawie kościoła po prawej stronie i będzie zawierać obraz Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, autorstwa znanych malarzy Macieja Milewskiego oraz Andrzeja Tryzno. W ołtarzu umieszczone zostaną relikwie związane z Janem Pawłem II w postaci szkaplerza, który Ojciec Święty nosił przez długie lata.

Ołtarz ten jest darem stołecznego Duszpasterstwa Środowisk Twórczych jako wyraz wdzięczności za troskę, jaką Jan Paweł II podczas całego swego życia darzył ludzi kultury oraz za nauczanie, jakie im pozostawił.

Ołtarz bł. Jana Pawła II powstanie też w kaplicy Miłosierdzia Bożego na terenie prowadzonego przez radomską Caritas Diecezjalnego Ośrodka Edukacyjno-Charytatywnego "Emaus" w Turnie koło Białobrzegów. Poświęci go 14 maja abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. W ołtarzu tym, pod obrazem, zostaną umieszczone papieskie relikwie: fragment prześcieradła, na którym zmarł Ojciec Święty i paciorek różańca, na którym się modlił.

W niedzielę 1 maja w kościele parafialnym w Słupi w diecezji płockiej poświęcony zostanie boczny ołtarz, dedykowany Janowi Pawłowi II, wraz z obrazem błogosławionego. Aktowi poświęcenia towarzyszyć będzie dziękczynna Eucharystia. Tamtejsza parafia św. Jakuba będzie także posiadać nową chorągiew do procesji z wizerunkiem Papieża, którą wyszyła jedna z parafianek.

Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w dekrecie z 2 kwietnia br. o kulcie liturgicznym sprawowanym ku czci bł. Jana Pawła II, papieża, orzekła, iż wybór Jana Pawła II jako patrona jakiegoś kościoła wymaga indultu Stolicy Apostolskiej za wyjątkiem tych sytuacji, kiedy jego celebracja jest już wpisana do kalendarza własnego. Postanowiła też, że w kalendarzu własnym diecezji rzymskiej oraz diecezji polskich, celebracja bł. Jana Pawła II zostanie wpisana pod datą 22 października i obchodzona będzie co roku jako wspomnienie.

Źródło:
;