Imieniny: Miroslawa, Aleksandra

Wydarzenia:

Jan Paweł II na dziś

Powstał katalog on-line filmów o św. Janie Pawle II

 fot. jp2filmy.pl

Od niedawna działa strona internetowa, która stanowi wykaz materiałów filmowych o papieżu Polaku. Skatalogowane dzieła znajdują się w różnych instytucjach i archiwach w Polsce oraz w Rzymie.

- Wiele lat pracowałam w filmotece i archiwum - bardzo często zdarzało się, że na prośby różnych osób szukałam poszczególnych materiałów filmowych. Dotyczyło to także osoby św. Jana Pawła II, szczególnie w okresach poprzedzających rocznice związane z jego życiem, wypadające w maju i październiku - opisuje pomysłodawczyni internetowego katalogu filmów o św. Janie Pawle II, Anna Michnowska.

Jak dodaje, często wyszukanie odpowiednich filmów było bardzo czasochłonne i żmudne, gdyż dostęp do nich w poszczególnych archiwach nie był elektroniczny. - Odkryłam, że wiele instytucji nie posiada nawet papierowego spisu materiałów, którymi dysponuje. I tak z racji 100. rocznicy urodzin papieża Polaka zrodził się pomysł, by stworzyć bazę danych, która szybko i sprawnie pomoże osobom zainteresowanym postacią św. Jana Pawła II znajdować odpowiednie dzieła filmowe - wyjaśnia.

Michnowska podkreśla, że głównym celem strony jp2filmy.pl jest umożliwienie edukatorom, szkołom, różnym osobom i instytucjom organizującym pokazy filmów zapoznania się z poszczególnymi tytułami i ułatwienie ich zlokalizowania.

- Filmy o papieżu są rozproszone w wielu miejscach i dotarcie do nich nie jest proste, ale stworzona strona na pewno w przystępny sposób to umożliwia. Oczywiście nie są to wszystkie filmy, które zostały nakręcone o papieżu Polaku, a jedynie te, które znajdują się w wymienionych archiwach - wskazuje.

Na chwilę obecną na stronie skatalogowanych jest 258 filmów związanych z postacią św. Jana Pawła II. Wśród archiwów, do których udało się dotrzeć jego autorce, znalazły się m.in. Centrum Myśli Jana Pawła II, Instytut Tertio Millennio, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Instytut Maryjny czy Telewizja Polska S.A.

Projekt powstał w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nie obyło się jednak bez trudności.

- Jak już zaznaczyłam, wiele z uwzględnionych przeze mnie archiwów nie miało elektronicznych baz danych i w związku z tym trzeba było się do nich udać osobiście. Niestety wybuchła pandemia i archiwa zostały zamknięte na prawie pół roku. Na szczęście ostatecznie udało się tam dotrzeć i zamknąć projekt - opisuje Michnowska.

Strona jp2filmy.pl jest ogólnodostępna, ma charakter informacyjny i archiwalny. W miarę pojawiania się nowych tytułów katalog będzie uzupełniany.

- Mam nadzieję, że ta strona pomoże osobom zainteresowanym życiem papieża Polaka dotrzeć do materiałów, które będą dla nich wartościowe. Myślę tutaj zwłaszcza o młodszych pokoleniach, które preferują pozyskiwania informacji przez oglądanie, a nie czytanie. Wierzę, że dzięki stronie liczne grono osób pozna dogłębniej tak wielkiego i mądrego Polaka, który wytyczył nowe szlaki dla Kościoła oraz poprzez swoje życie był i jest przykładem dla współczesnych i potomnych - podsumowuje Michnowska.

Oceń treść:
Źródło:
;