Imieniny: Kai, Leonii, Sotera

Wydarzenia: Dzień Ziemi

Wspomnienia

Powstało oratorium „O Sancta Caritas”

Do tajemnicy Bożego Miłosierdzia i ludzkiej grzeszności odwołuje się oratorium „O Sancta Caritas” (O święta miłości), które powstało z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. Uroczysta premiera dzieła, do którego muzykę skomponował Artur Żalski, a słowa napisał ks. prof. Andrzej Witko, odbędzie się podczas II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia w Krakowie.

 

Autor libretta podkreśla, że utwór niesie przesłanie pełne nadziei. „To wezwanie do miłości, ale także odkrycie horyzontów miłosierdzia; że gdy sami doświadczamy miłosierdzia, musimy być sami miłosierni wobec drugiego” – wyjaśnia profesor z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Oratorium na organy, głos solowy i chór wykonywać będą artyści z Uniwersytetu Papieskiego oraz Akademii Muzycznej w Krakowie.

Jak wyjaśnia ks. Witko, zgodnie z założeniem kompozytora, oratorium ma być niezwykle przystępne dla szerokiej publiczności „Nie chodzi o to, by było jedynie wysmakowane i wysublimowane, i by poprzestać tylko na jednorazowym jego wykonaniu, ale zamysłem kompozytora było, żeby trafiło ono pod strzechy, aby przeciętny zespół parafialny mógł je wykonać” – dodaje duchowny, zwracając uwagę, że został już przygotowany specjalny zapis nutowy tego przedstawienia.

Zdaniem autora „Iskry Bożego Miłosierdzia” dodana do oratorium specjalna pieśń pt. „Promienie Miłosierdzia” ma szansę zyskać prawdziwą popularność w polskich parafiach.

Artur Żalski – jest kompozytorem, pianistą i dyrygentem. Debiutował w połowie lat 60. ub. wieku, odnosząc sukcesy w konkursach kompozytorskich. Komponował m.in. dla: Anny Jantar, Joanny Rawik, Teresy Tutinas, Elżbiety Wojnowskiej, Ireny Santor, Krzysztofa Krawczyka i innych. Jest kompozytorem muzyki symfonicznej i kameralnej oraz teatralnej i filmowej. Stworzył oratorium „Sine Ira et Studio”.

Ks. prof. Andrzej Witko jest teologiem duchowości, dyrektorem Instytutu Historii Sztuki i Kultury UPJPII, członkiem Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Hiszpanii, Komitetu Nauk o Sztuce PAN, Komisji Historii Sztuki Polskiej Akademii Umiejętności, Rady Naukowej Instytutu Sztuki PAN. Napisał ponad trzydzieści książek, wydanych w Polsce, Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Irlandii i na Słowacji, poświęconych głównie problematyce Bożego Miłosierdzia, historii kultury i sztuki. Jest laureatem pierwszej nagrody w ogólnopolskim konkursie krasomówczym, nagrody im. ks. Szczęsnego Dettloffa oraz nagrody Prezesa Rady Ministrów.

II Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia odbędzie się w Krakowie w dniach w dniach od 1-5 października 2011 roku w Krakowie pod hasłem „Miłosierdzie źródłem nadziei”. W programie Kongresu – oprócz modlitw, spotkań i konferencji w łagiewnickim sanktuarium – jest także ekumeniczna modlitwa za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II na wadowickim Rynku oraz marsz milczenia z modlitwą o pokój i miłosierdzie dla świata na terenie KL Auschwitz-Birkenau. Przewidziane są koncerty i spotkania z krakowianami w parafiach miasta.

Źródło:
;