Małopolska
Powstanie Centrum Muzyki w Krakowie coraz bliżej
Kilka sal koncertowych, z których największa pomieści nawet 1400 słuchaczy, a do tego kameralne i nowoczesne sale prób, miejsca do prowadzenia warsztatów oraz… nowy park – tak według założeń ma wyglądać Centrum Muzyki w Krakowie. Województwo Małopolskie i Gmina Miejska Kraków zawarły właśnie umowę zamiany nieruchomości – to kolejne działanie, dzięki któremu w pobliżu Bulwaru Kurlandzkiego w Krakowie już do 2024 r. powstanie wyjątkowe miejsce spotkań z kulturą.
“Dzisiejsze podpisanie umowy to kolejny krok, dzięki któremu Centrum Muzyki już niebawem stanie się kulturalną wizytówką nie tylko Krakowa, ale też całej Małopolski. Jestem przekonany, że to miejsce będzie inspirować twórców, rozbudzać w mieszkańcach muzyczną pasję, ale też na pewno zachwyci niebanalną architekturą i jeszcze bardziej odmieni oblicze Bulwaru Kurlandzkiego” – mówi marszałek Jacek Krupa i przypomina, że koszt całego projektu szacuje się na ok. 265 mln zł.
Dzięki umowie, podpisanej właśnie przez marszałka Jacka Krupę, prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz Grzegorza Lipca z zarządu województwa, Gmina Miejska Kraków otrzymała udział we własności terenu położonego w rejonie ul. Skrzatów, gdzie powstanie Centrum Muzyki. To właśnie tam znajdą się nowoczesne sale koncertowe, a artyści z Małopolski zyskają doskonałe warunki do pracy i tworzenia. Już wiadomo, że swoje próby będą mogły tu odbywać najważniejsze małopolskie i krakowskie zespoły, w tym artyści z Filharmonii im. Karola Szymanowskiego, Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia. Serce nowej instytucji kultury mają stanowić nowoczesne sale koncertowe, z największą, filharmoniczną, która ma pomieścić do 1400 osób. Obok niej ma również powstać tzw. miejska sala koncertowa (mieszcząca 650-800 słuchaczy) i sala recitalowa (na 270-300 słuchaczy). W budynku nie zabraknie też przestronnych sal prób, sali multimedialnej oraz przestrzeni edukacyjnej.
Ale to nie wszystko – oprócz wyjątkowego kompleksu muzycznego, w bezpośrednim sąsiedztwie Bulwaru Kurlandzkiego i Wisły, powstanie też nowa, tętniąca życiem przestrzeń wypoczynku dla mieszkańców oraz turystów. Przypomnijmy, że prace nad niebanalnym projektem już trwają – już niecały tydzień mają pracownie architektoniczne na przygotowanie swoich propozycji siedziby Centrum Muzyki w Krakowie i sąsiedniego parku. Chęć udziału w ogłoszonym konkursie zgłosiło w sumie 36 biur architektonicznych z kraju i zagranicy, a jego zakończenie jest planowane do 3 grudnia.
Oceniający prace konkursowe sąd konkursowy będzie zwracał uwagę nie tylko na oryginalność rozwiązań architektonicznych, ciekawą bryłę, która dobrze wkomponuje się w otoczenie, w tym zaplanowany w sąsiedztwie kompleks akademicki Akademii Muzycznej i walory akustyczne, ale także na ekologiczne aspekty inwestycji. Mile widziane będą więc rozwiązania technologiczne, które sprawią, że Centrum Muzyki będzie nowoczesne, energooszczędne i możliwie mało uciążliwe dla środowiska.
Jakie zmiany niesie jeszcze podpisanie umowy? W zamian za wskazany udział Województwo Małopolskie pozyskało z kolei prawo własności działek położonych w rejonie Al. Bora-Komorowskiego – to właśnie na nich do 2022 r. powstanie wyjątkowe miejsce spotkań z nauką – Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon.