Imieniny: Tekli, Boguslawa, Linusa

Wydarzenia: Dzień Spadającego Liścia

Dziedzictwo

Powstanie Panteon Górnośląski – nowa instytucja kultury

panteon górnośląski fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Dzisiaj w Katowicach rozpoczynamy wznoszenie monumentu tych wszystkich, którzy przyczynili się do trwania i obrony polskości Śląska – powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin podczas uroczystości podpisania umowy o utworzeniu i prowadzeniu nowej instytucji kultury – Panteonu Górnośląskiego.

 

 Umowę w obecności premiera Mateusza Morawieckiego podpisali: w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – wiceminister Jarosław Sellin, Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc, marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski i prezydent Katowic Marcin Krupa.

Wiceminister Sellin poinformował, że budowa Panteonu Górnośląskiego będzie realizowana z budżetu państwa i podziękował za decyzję o przeznaczeniu na ten cel 40 mln premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

„Inwestycja ma się zakończyć w 2022 roku – podkreślił Jarosław Sellin – w setną rocznicę powrotu części Górnego Śląska do Macierzy.”

Wiceszef MKiDN złożył także podziękowania arcybiskupowi Skworcowi za inicjatywę stworzenia Panteonu, oraz marszałkowi województwa śląskiego i prezydentowi Katowic, którzy również zabezpieczają środki finansowe na funkcjonowanie instytucji kultury.

„Panteon Górnośląski od dzisiaj jest instytucją kultury współprowadzoną przez cztery podmioty – dodał wiceminister Sellin. - Przez ministra kultury, kościół katolicki, marszałka województwa śląskiego i prezydenta Katowic."

Panteon Górnośląski powstanie w podziemiach katedry Chrystusa Króla w Katowicach, gdzie na ponad 2 tys. metrów kwadratowych zostaną upamiętnione osoby ważne dla regionu – bohaterowie związani ze Śląskiem, szczególnie uczestnicy Powstań Śląskich i wybitne postaci związane z kulturą, nauką i sztuką.

„Mam nadzieję, że swoje miejsce w Panteonie, w podziemiach katowickiej katedry, znajdą nie tylko najwybitniejsi żołnierze, pisarze i działacze społeczni, ale również ci, którzy poprzez swój codzienny wysiłek, trud pracy i nauczania dzieci polskiej kultury i tradycji, przywrócili Polsce Śląsk – podkreślił Jarosław Sellin.”

 

Misja Panteonu Górnośląskiego

Nowa instytucja kultury będzie prowadzić działalność o charakterze kulturalnym, naukowym i edukacyjnym w zakresie historii Górnego Śląska po zakończeniu I Wojny Światowej. Jednym z głównych celów utworzenia Panteonu jest uczczenie pamięci osób zasłużonych dla polskości ziem Górnego Śląska ze szczególnym uwzględnieniem twórców, artystów, naukowców, polityków, żołnierzy i ludzi Kościoła. Jak poinformował Arcybiskup Wiktor Skworc, Uniwersytet Śląski przygotował już biografie pierwszych 160 wybitnych postaci.

Panteon powstanie także w celu upamiętnienia niezwykle ważnych dla Śląska rocznic: stulecia przyłączenia części Górnego Śląska do odradzającej się Polski po ponad sześciuset latach jurysdykcji czeskiej i niemieckiej, stulecia polskiej administracji kościelnej na Górnym Śląsku oraz upamiętnienia trzech Powstań Śląskich.

 

Finansowanie inwestycji

Zgodnie z umową o utworzeniu i prowadzeniu Panteonu Górnośląskiego w latach 2020-2022 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekaże środki finansowe w wysokości 40 000 000 zł w formie dotacji celowej na wydatki majątkowe, niezbędne do wykonania całościowych prac inwestycyjnych, budowlanych i adaptacyjnych oraz wyposażenia obiektu.

Natomiast Miasto, Województwo i Archidiecezja zobowiązują się przekazać środki finansowe w formie dotacji podmiotowej w łącznej kwocie 9 000 000 zł (każde po 3 000 000 zł) na wydatki bieżące, umożliwiające rozpoczęcie działalności kulturalnej, naukowej i edukacyjnej.

Oceń treść:
;