Imieniny: Heleny, Halszki, Pawla

Wydarzenia: Światowy Dzień Autyzmu

Internet

 fot. mat. pras. / IDMJP2

Aż 28 obiektów kultu maryjnego w Polsce i na Słowacji uwieczniono w ramach nowego przedsięwzięcia Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Inicjatywa „Szlak Maryjny” ma zachęcić pielgrzymów do odwiedzenia tych miejsc.

Nowy portal www.szlak.maryjny.pl daje możliwość zapoznania się z niesamowitymi wirtualnymi panoramami świątyń i ich okolic na terenie województwa małopolskiego oraz podkarpackiego, a także w słowackim kraju preszowskim. W prezentowanych miejscach wykonano ponad 500 panoram sferycznych i 900 zdjęć detali. Atrakcją są także fotografie sanktuariów wykonane za pomocą drona.

Celem całego projektu jest stworzenie oraz promocja szlaku pielgrzymkowego wiodącego po polskich i słowackich obiektach sakralnych związanych z Maryją. „Turystyka religijna przeżywa swój renesans. Odpowiada na potrzeby duchowe, ale także pomaga poszerzyć wiedzę kulturoznawczą, architektoniczną, historyczną czy geograficzną. Nasza inicjatywa spełnia zatem realną potrzebę widoczną w społeczeństwie” – wyjaśnia dr Barbara Munk z Instytutu, współodpowiedzialna za projekt.

Na wspomnianej stronie można odbyć wirtualny spacer zarówno po sanktuariach popularnych wśród wiernych, jak na przykład w Kalwarii Zebrzydowskiej, jak i mniej znanych. Zainteresowani mogą zobaczyć na przykład Sanktuarium Matki Bożej Boreckiej, Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu czy Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Bogurodzicy na Górze Zvir.

Dla większości obiektów dostępne są również fotografie i filmy archiwalne. Sanktuaria opisano wraz z ciekawostkami, wykorzystując narrację w języku polskim, słowackim, angielskim, hiszpańskim, niemieckim oraz międzynarodowym języku migowym.

„Takie przygotowanie z jednej strony ma zmobilizować osoby planujące wakacje do uwzględnienia sanktuariów maryjnych na trasie swoich wędrówek. Z drugiej chcemy, aby osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami także mogły poczuć niesamowity klimat tych miejsc oraz poznać ich historię” – podkreśla B. Munk.

Jak dodaje zrealizowane przedsięwzięcie pozwoli przedstawionym świątyniom znaleźć poczesne miejsce na szlakach pątniczych, a także wpłynie na podniesienie walorów krajobrazowych i kulturowych, a także rozpoznawalności poszczególnych miejscowości oraz obszarów z nim związanych.

Strona prezentująca polskie i słowackie maryjne miejsca kultu stanowi część większego projektu „Szlak Maryjny - Światło ze Wschodu”, realizowanego w ramach programu Interreg Polska-Słowacja. Jego liderem jest kraj preszowski na Słowacji, wspierany przez dwunastu partnerów z Polski i Słowacji.

Projekt został zainspirowany średniowiecznym szlakiem pielgrzymkowym Camino de Santiago, prowadzącym do katedry św. Jakuba Apostoła Starszego w Santiago de Compostela.

Oceń treść:
Źródło:
;