Imieniny: Paschalisa, Slawomira, Weroniki

Wydarzenia: Dzień Społeczeństwa Informacyjnego

Nauczanie

arcybiskup jędraszewski u sióstr augustianek fot. Adam Bujak / archidiecezja krakowska

- To, co najbardziej piękne, uderzające i ciągle aktualne w ogromnym dziele, który pozostawił nam święty Augustyn jest to, że poznanie Boga nie jest i nie może być czysto intelektualnym zgłębianiem prawd o Bogu, oraz że poznanie Boga dokonuje się przez serce - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. we wspomnienie św. Augustyna w klasztorze Sióstr Augustianiek w Krakowie.

 

Wspominając postać świętego Augustyna, arcybiskup przypomniał, iż jego droga to wielki trud osobisty w poszukiwaniu prawdy. Zaznaczył, że skutkiem jego doświadczenia Boga, które dokonało się poprzez słowa św. Pawła z Listu do Rzymian, było skończenie z dotychczasowym życiem - Miał się przyoblec w Jezusa Chrystusa, tego który jest prawdą, światłością i miłością. Na tyle już znał Ewangelię, że wiedział co to znaczy przyoblec się w Chrystusa. I jak to radykalnie zmienia życie człowieka. I w tym momencie napięcie które przeżywał ustąpiło - mówił arcybiskup.

Zaznaczył, że święty Augustyn po przyjęciu chrztu z rąk św. Ambrożego i powrocie do ojczystej Afryki, szybko zdobył uznanie i cześć mieszkańców Hippony, której później został biskupem - Augustyn całym swoim genialnym wysiłkiem umysłu i serca odkrywał przed bezpośrednimi słuchaczami, a także przed czytelnikami jego tak licznych dzieł, niezmierzone bogactwa Bożej światłości, która przyciąga, która daje radość serca - mówił metropolita.

Abp Jędraszewski podkreślał, iż święty Augustyn, realizując swoje powołanie miał świadomość konieczności zgłębiania wiary. Metropolita przytoczył dzieła św. Augustyna „De Trinitate" (O Trójcy Świętej) oraz „Państwo Boże"- To wielkie dzieło pokazujące, że właśnie wtedy, kiedy człowiek jest z Chrystusem, Światłością Świata i największą Miłością, właśnie wtedy jest wolny. I tylko wtedy kiedy z Nim jest, może zasłużyć na Boże błogosławieństwo i Opiekę - mówił. Powołując się na dzieło „Wyznania", metropolita krakowski zaznaczył, iż jest to spowiedź życia św. Augustyna, która mówi o tym, jak wielki jest Bóg przemieniający serce człowieka. - Jak niezmierzona jest radość, kiedy wreszcie to serce człowiecze znajdzie pokój w Chrystusie. A jednocześnie zatroskanie o tym, aby prawda Boża w swojej krystalicznej czystości mogła dotrzeć do tych wszystkich, którym jest głoszona - mówił.

Powołując się na dzieła myśli filozoficznej i teologicznej św. Augustyna, o których pisał także Ojciec Święty Jan Paweł II w swojej encyklice „Fides et ratio", arcybiskup zaznaczył także owoc jego działalności w postaci licznych zgromadzeń augustiańskich, szkół, zakładów wychowawczych, które nawiązują do myśli i przesłania św. Augustyna - Także tutaj już od czterech wieków za te wielkie dzieła, które Bóg dokonał w świętym Augustynie, pragniemy wysławiać najlepszego Ojca, źródło wszelkiej mądrości i miłości a jednocześnie prosić, by te wszystkie osoby, które chcą czerpać z ducha świętego Augustyna, miały odwagę by ciągle, każdego dnia na nowo czerpać i dzielić się z innymi skarbem wiary i miłości - wzywał metropolita krakowski.

Oceń treść:
Źródło:
;