Imieniny: Andrzeja, Jedrzeja, Szymona

Wydarzenia: Dzień Straży Granicznej

Przygotowania

 fot. Łukasz Kaczyński

Campus Misericordiae to miejsce, gdzie odbędzie się nocne czuwanie oraz Msza św. Posłania pod przewodnictwem papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Prace przygotowujące tereny w miejscowości Brzegi w gminie Wieliczka są tak intensywne, że w ciągu ostatnich 9 miesięcy wykonano inwestycje, które zwykle zajmują 2 lata.

Campus Misericordiae w Brzegach ma dwa wymiary. Po pierwsze jest to wielicka strefa aktywności gospodarczej, a więc obszar, który ma oferować miejsca pracy i gwarantować rozwój gospodarczy regionu. Po drugie to miejsce, gdzie odbędzie się nocne czuwanie oraz Msza św. Posłania podczas Światowych Dni Młodzieży oraz gdzie powstaje Dom Miłosierdzia dla osób starszych i niepełnosprawnych, a także magazyn żywności Caritas Chleb Miłosierdzia. Jest zatem także i aspekt społeczny.

„Chodziło nam o to, żeby Campus Misericordiae miało jakieś skonkretyzowane cele. Żeby nie była to tylko przestrzeń na kilkudniowe spotkanie młodzieży w lipcu, która zniknie po jego zakończeniu. Dlatego jeżeli dla kilkuset osób znajdziemy pracę w tej strefie aktywności gospodarczej to będzie sukces gospodarczy. Ale jeśli w dodatku pomożemy przy tym potrzebującym – to będzie to sukces podwójny, bo społeczny” – wyjaśnił burmistrz Wieliczki, Artur Kozioł. Podkreślił, że istotne jest pokazywanie, że jeśli tworzy się taką strefę w większości z funduszy publicznych, to wypada mieć na uwadze także jej misję społeczną.

W ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Polsce na Campus Misericordiae powstało wiele symbolicznych elementów. Stoi już w stanie surowym Dom Miłosierdzia. Stworzone zostało Rondo Światowych Dni Młodzieży, a także dwa trakty komunikacyjne – Franciszka i Jana Pawła II. Zawarto także umowę z firmą 7r Logistic, która wypożyczyła 14 tys. m2 magazynu na zaplecze ŚDM – obecnie gromadzone są tam m.in. koszulki, pamiątki czy też ornaty.

Zakres pracy wykonanych w ramach przygotowania terenu w ubiegłym roku jest rzeczywiście imponujący. Stworzono sieć rowów melioracyjnych wraz z przepustami o długości 4100 mb, kanalizację sanitarną wraz ze studniami o długości 3500 mb, około 3200 mb wodociągów oraz kanalizację deszczową o łącznej długości około 2100 mb.

Na całość inwestycji złożyła się także budowa łącznika z ul. Śliwiaka w Krakowie, dróg wewnętrznych strefy oraz Ronda Światowych Dni Młodzieży, a także modernizacja pasa drogi powiatowej od wiaduktu kolejowego w Kokotowie do mostu na rzece Seraf. Zostały wybudowane 4 przepompownie kanalizacji deszczowej, 3 przepompownie kanalizacji sanitarnej oraz zbiornik retencyjny o pojemności 250 m3. Ponadto powstało około 3600 mb chodników i ścieżek rowerowych oraz postawiono 150 sztuk zwykłego oświetlenia ulicznego oraz prawie 100 sztuk oświetlenia hybrydowego w miejscach, gdzie nie ma stałego zasilania energetycznego.

„Największa trudność to obecnie przesunięcie słupów wysokiego napięcia. Wykonanie tego zadania uwolniłoby znaczne przestrzenie np. dla sektorów osób niepełnosprawnych czy poprawienia bezpieczeństwa. Przed nami także wybudowanie jeszcze kilku pomniejszych dróg” – opisał aktualny plan działań Artur Kozioł.

Jak wskazał burmistrz Gmina Wieliczka chce, by Campus Misericordiae było miejscem charakterystycznym także po ŚDM 2016 – planowane jest zachowanie projektowanej obecnie Bramy Miłosierdzia, przez którą papież Franciszek dotrze na spotkanie z młodymi, opracowywany jest pamiątkowy produkt regionalny czy projekty parku Światowych Dni Młodzieży.

Burmistrz Kozioł zaznaczył, że argumentem za takim wyborem miejsca na spotkanie pielgrzymów z papieżem był zamysł, by prace wykonane w ramach przygotowania lipcowego święta młodych miały też wkład w rozwój gospodarczy i społeczny regionu. „Campus Misericordiae może być zachętą do stworzenia modelu organizacji Światowych Dni Młodzieży poprzez wybór i zagospodarowanie takiej przestrzeni tego wydarzenia, by coś wartościowego społecznie po każdym z tych spotkań pozostało” – wyraził nadzieję.

Źródło:
;