Imieniny: Lucji, Kazimierza, Eugeniusza

Wydarzenia:

Religie

Prawosławne święto Ikony Matki Boskiej Supraskiej

Święto Supraskiej Ikony Bogurodzicy fot. monaster-suprasl.pl Święto Supraskiej Ikony Bogurodzicy

Kilka tysięcy osób wzięło udział w dwudniowych cerkiewnych obchodach ku czci Ikony Matki Boskiej w Supraślu k. Białegostoku. Święto należy do głównych w tamtejszym męskim klasztorze, uważanym za jedno z najważniejszych w kraju cerkiewnych sanktuariów.

 

Głównej liturgii przewodniczył 10 sierpnia przed południem zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa, w asyście hierarchów z kraju i zagranicy. Wśród gości był m.in. metropolita Jekaterynburga i Wierchoturia w Rosji abp Cyryl.

Zgodnie ze wschodnią tradycją, uroczystości rozpoczęły się poprzedniego dnia wieczorem. Wtedy też do Supraśla przybyły piesze pielgrzymki z całego regionu. Tradycyjnie najliczniejsza była grupa pątników z oddalonego o kilkanaście kilometrów Białegostoku: w pielgrzymce zorganizowanej przez Bractwo Młodzieży Prawosławnej szło ok. ośmiuset osób. Z Gródka ok. trzydziestu pielgrzymów przypłynęło do Supraśla kajakami, nawiązując w ten sposób do historycznego przekazu o powstaniu klasztoru, założonego przez mnichów z Gródka w miejscu, gdzie dopłynął spławiony przez nich rzeką Supraśl krzyż.

Święto Ikony Matki Boskiej Supraskiej przypada zawsze 10 sierpnia. Jest - obok Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i święta Ewangelisty Jana Teologa - najważniejszym w supraskim klasztorze. To właśnie ikona Matki Boskiej Supraskiej przyciąga wiernych do tego miejsca. Ikona czczona niegdyś w Supraślu pochodziła z 1503 roku i była kopią XI-wiecznej ikony Matki Boskiej Smoleńskiej, zwanej Orędowniczką Ziemi Białostockiej. Przez stulecia obraz ten wsławił się licznymi cudami. Czcili go zarówno prawosławni, jak i katolicy. W czasie I wojny światowej ikonę wywieziono do Rosji, dokąd mnisi uciekli przed Niemcami. Tam zaginęła, jej los pozostaje nieznany do dziś. Obecna ikona to jej kopia wykonana w XIX wieku.

Ponad 500-letni klasztor w Supraślu, zwany Ławrą Supraską, jest jednym z najważniejszych cerkiewnych ośrodków życia monastycznego w Polsce. Jego główna świątynia, cerkiew Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, została wzniesiona w latach 1503-1510 w stylu gotycko-bizantyjskim. Niemal całkowicie zniszczona w czasie II wojny światowej, została odbudowana i odbywają się tam nabożeństwa, ale wciąż trwają prace wewnątrz.

Uczestnicy uroczystości mogli zobaczyć efekty pierwszego etapu rekonstrukcji XVI-wiecznych fresków, których zachowane fragmenty można oglądać w Muzeum Ikon w Supraślu (działającym w zabudowaniach na terenie monasteru - PAP). Specjaliści z Serbii, w oparciu o historyczne dokumenty i z wykorzystaniem rzadkiej techniki pracy na mokrym tynku, wykonali freski w głównej wieży świątyni. Planowane są kolejne etapy tych prac, by cała cerkiew Zwiastowania NMP w Supraślu odzyskała dawny wygląd.

;