Imieniny: Ludwiny, Waclawy, Anastazji

Wydarzenia: Światowy Dzień Trzeźwości

Świat

Premier Ukrainy u Papieża podczas wojny

Denys szmyhal fot. KMU / wikipedia.org

„Opowiedziałem, jak Ukraińcy codziennie są zmuszeni walczyć o swoje życie na wojnie, którą rozpętała Rosja” – pisze w swoim tweetcie premier Ukrainy po spotkaniu z Papieżem Franciszkiem. Denys Szmyhal został dziś rano przyjęty przez Ojca Świętego na trwającej ok. 30 minut prywatnej audiencji, a następnie rozmawiał również z watykańskim sekretarzem stanu i szefem papieskiej dyplomacji.

 

Jak podaje watykański komunikat prasowy, zwrócono uwagę na różne kwestie związane z wojną na Ukrainie, ze szczególnym uwzględnieniem aspektu humanitarnego i wysiłków na rzecz przywrócenia pokoju. Poruszono też różne tematy dotyczące życia i działalności Kościołów w tym kraju.

Polityk wręczył Franciszkowi kopię naczynia w kształcie koguta, które przetrwało rosyjskie bombardowania w okolicach Kijowa, wraz z ukraińskim zbożem oraz książką ilustrującą na fotografiach cierpienie oraz wytrwałość naszych wschodnich sąsiadów podczas obecnej wojny. Z kolei Ojciec Święty podarował Denysowi Szmyhalowi odlew z brązu przedstawiający kwiat jako symbol delikatnego pokoju potrzebującego pomocy, aby się rozwijać, a także serię tekstów dotyczących właśnie budowania pokoju. Premier Ukrainy przedstawił później na konferencji prasowej tematy, jakie poruszał z Franciszkiem.

„Jeśli chodzi o dzisiejsze spotkanie w Watykanie z Jego Świątobliwością, omówiliśmy formułę pokoju i możliwe sposoby, w jakie Ojciec Święty, a także Stolica Apostolska, mogą pomóc w realizacji wszystkich etapów formuły pokoju prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego – powiedział Denys Szmyhal. – Poprosiłem Jego Świątobliwość o pomoc w sprowadzeniu na powrót do domu ukraińskich dzieci, które są przetrzymywane, aresztowane i deportowane do Rosji w zbrodniczy sposób. Zaprosiłem też Ojca Świętego do złożenia osobistej wizyty na Ukrainie.“

Źródło:
;