Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Płynów Do Naczyń

Jan Paweł II na dziś

Premiera „Encyklik św. Jana Pawła II” w formie audiobooka na Jasnej Górze i w Krakowie

 fot. materiały prasowe

W roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, dzięki współpracy zakonu paulinów, krakowskiego Domu Wydawniczego „Rafael” oraz Poczty Polskiej powstała wyjątkowa edycja „Encyklik św. Jana Pawła II” w formie audiobooka. Premiera tej nowości wydawniczej będzie mieć miejsce w najbliższych dniach na Jasnej Górze i w Krakowie.

Jak podkreśla o. Mariusz Tabulski OSPEE, wydanie wszystkich encyklik papieża Polaka w formie audio to potrzeba rzeczywistości, w której żyje współczesny człowiek. - Obecnie jesteśmy bardzo zabiegani i zmęczeni - naprawdę rzadko mamy czas, by czytać. Częściej słuchamy, na przykład podróżując samochodem czy środkami transportu publicznego. Ufamy więc, że taka forma dostępu do treści encyklik okaże się trafiona i sprawi, że każdy będzie mógł poznać głębię nauczania św. Jana Pawła II - wyjaśnia.

Liliana Surma z Domu Wydawniczego „Rafael” dodaje, że encykliki to materiał, który niewątpliwie wymaga skupienia. - Pragniemy, by ludzie w ciszy domu lub też na przykład stojąc w korkach mogli dobrze wykorzystać czas i wsłuchać się w słowo, które niesie nadzieję, miłość i daje konkretne rady, czym się w życiu kierować. Jako wydawca mamy nadzieję, że teksty te będą drążyć serca słuchaczy, kształtując je po myśli wielkiego autora - mówi.

„Encykliki św. Jana Pawła II” w formie audiobooka to łącznie 47 godzin nagrań. Swojego głosu użyczyli znani oraz cenieni, w tym Jerzy Zelnik, Andrzej Mastalerz, Jerzy Kowalski, Marcin Kwaśny czy Rafał Porzeziński. Uzupełnieniem nagrań jest krótka i prosta w odbiorze książeczka autorstwa o. Macieja Zięby zawierająca objaśnienie każdej z encyklik.

„Jak wielką rolę odegrał św. Jan Paweł II w historii współczesnego Kościoła, a nawet świata, doskonale wiadomo. Ta wielkość przejawiała się między innymi w tekstach, które napisał i wygłosił. Pośród nich najbardziej znaczące to encykliki. Choć nie są one łatwe, to jednak z niezwykłą siłą oddziałują. W dużej mierze to te słowa kształtowały współczesny Kościół” - napisano we wstępie do omawianej nowości wydawniczej, która powstała dzięki mecenatowi Poczty Polskiej.

O. Tabulski dopowiada, że bardzo często obecnie ludzie odczuwają brak prawdziwych autorytetów. - Św. Jan Paweł II zaś przez całe swoje życie szukał prawdy. Dzięki swoim doświadczeniom pozostawił mądrość, na której niejeden może zbudować swoje życie. Starsze pokolenia reagowały mocno na papieża Polaka, można by powiedzieć emocjonalnie. Młodsze często go już nie pamiętają i dlatego tak ważne jest, by przypominać im jego nauczanie w przystępnej i atrakcyjnej dla nich formie - wskazuje.

Podsumowując, zakonnik zaznacza, że encykliki zawierają w sobie obiektywną prawdę na temat Kościoła. - I to prawdę, która jest wciąż aktualna, piękna i co najważniejsze logiczna. Treści, w których możemy znaleźć odpowiedzi na nasze codzienne problemy i wątpliwości - czy to o miłości, czy wierze, czy rodzinie. Dlatego zachęcam, by sięgnąć i posłuchać św. Jana Pawła II oraz znaleźć w jego nauczaniu skuteczne wskazówki postępowania na ścieżkach życia - namawia o. Tabulski.

Premiera wydania „Encyklik św. Jana Pawła” w wersji audio odbędzie się 8 października o godz. 11:30 na Jasnej Górze oraz 11 października o godz. 12:30. w krakowskiej bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika po Mszy św. Spotkania poprowadzi Rafał Porzeziński, jeden z pomysłodawców projektu.

Oceń treść:
Źródło:
;