Imieniny: Marka, Elzbiety

Wydarzenia: Dzień Ewakuacji

Jan Paweł II na dziś

Premio San Giovanni Paolo II: on inspiruje nas do walki o człowieka

ksiądz Leonard osobo fot. Grzegorz Gałązka

Św. Jan Paweł II coraz bardziej przechodzi do historii, jednak jego nauczanie nie przestaje inspirować współczesnego Kościoła. Przykładem tego jest Centrum Sprawiedliwości i Pokoju w Kampali w Ugandzie. Jutro z rąk watykańskiego sekretarza stanu otrzyma ono Premio San Giovanni Paolo II - Nagrodę św. Jana Pawła II.

 

Pracujemy w różnych sektorach, ale we wszystkim, co robimy, staramy się pielęgnować dziedzictwo św. Jana Pawła II, zwłaszcza w promowaniu sprawiedliwości społecznej i godności człowieka – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Leonard Olobo, dyrektor nagrodzonego ośrodka. Obecnie – jak dodaje – jest on zaangażowany w walkę z handlem ludźmi, opiekuje się dziećmi ulicy w Kampali i pracuje wśród uchodźców w diecezji Arua w północnej Ugandzie. „We wszystkich tych programach podstawą naszej filozofii działania stanowi promocja godności człowieka, która była tak ważna dla św. Jana Pawła II” – dodaje ugandyjski kapłan.

W tym roku ustanowiona przez watykańską Fundację Jana Pawła II nagroda zostanie wręczona po raz pierwszy. Przygotowano z tej okazji specjalną statuetkę przedstawiającą dwie dłonie. Jest to oczywiste nawiązanie do fresku Michała Anioła Stworzenie Adama – przyznaje wykonawca statuetki Karolina Koch. „Oczywiście pierwsze skojarzenie z Janem Pawłem II i Rzymem to kultura i sztuka – powiedziała polska artystka. – Dlatego fresk Michała Anioła stanowił dla nas inspirację. Mam nadzieję, że ta statuetka będzie symbolem inspiracji i tego, co Jan Paweł II chciał nam przekazać w swojej społecznej nauce, gdzie łączył niebo z ziemią”.

Jak zauważa z kolei ks. Andrzej Dobrzyński, Dyrektor Ośrodka Dokumentacji Studium Pontyfikatu Jana Pawła II, statuetka przywodzi też na myśl piszącą dłoń Papieża, wspomaganego w tej twórczej pracy przez Pana Boga. Fundacja Jana Pawła II przechowuje wiele rękopisów świętego Papieża. „Jesteśmy przekonani, że to nauczanie jest nadal aktualne i należy do niego wracać dla dobra Kościoła i społeczeństwa” – dodaje ks. Dobrzyński, podkreślając, iż właśnie temu ma służyć ustanowiona w tym roku nagroda. „Chcemy w ten sposób docenić różnego rodzaju działania zarówno na polu naukowym, jak i społecznym, charytatywnym czy kulturalnym, a także w pewnej mierze wesprzeć różnego rodzaju inicjatywy, by dodać odwagi i siły ducha tym, którzy sięgają do myśli Jana Pawła II i szukają w tym inspiracji”.

Źródło:
;