Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana

Wydarzenia: Dzień Niepełnosprawnych

Pod oknem

Prezenty od i dla św. Siostry Faustyny na 110. urodziny

 fot. Przemysław Radzyński

„Cieszę się, że Faustynie udało się zgromadzić wielu gości, którzy są szczęśliwi, że byli na jej urodzinach” – mówi s. Gaudia Skass ZMBM, jedna z organizatorek 110 urodzin św. Siostry Faustyny, który odbyły się w sobotę w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.

 

Św. Siostra Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 roku, ale świętowanie jej urodzin w Krakowie nieco przyspieszono i wpisano w cykl przygotowań do ŚDM 2016, które odbywają się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia każdego 22. dnia miesiąca.

„Łagiewnickie 22” tradycyjnie rozpoczęły się od modlitwy i konferencji, którą wygłosił o. Łukasz Buksa OFM. Mówił o najważniejszym przesłaniu, jakie wg niego, współczesnemu człowiekowi zostawia św. Siostra Faustyna.

„Nasz droga, tutaj na ziemi, prowadzi do szczęścia. Nawet przez różnego rodzaju doświadczenia, jeżeli będziemy wierni Bogu, to odkryjemy obecność Boga, który pomoże nam w tych doświadczeniach. Bóg w trosce o nasze życie objawia nam swoją miłość przez talenty czy pasje; jeżeli będziemy je rozwijali przez współpracę z Nim, to ta droga będzie piękna” – mówi franciszkanin i dodaje, że „Faustyna pokazuje, że jeżeli będziemy jeszcze bardziej ufali, zanurzali się w zdrojach miłosierdzia, to chociaż byśmy zwątpili i upadli, bo jesteśmy ludźmi grzesznymi, to damy radę wytrwać na tej drodze”.

Po modlitwie zebrani przenieśli się z klasztornej kaplicy do siostrzanego ogrodu gdzie był przygotowany urodzinowy tort – prezent św. Siostry Faustyny dla jej gości. Po odśpiewaniu „100 lat” w stronę nieba poszybowało 110 białych baloników. W czasie trwania koncertu ewangelizacyjnego o. Łukasza Buksy OFM można było także wziąć udział w loterii fantowej, której dochód zostanie przekazany na projekt Bilet dla Brata, czyli dofinansowanie uczestnictwa w ŚDM 2016 dla młodych z Europy Wschodniej.

Na urodziny przychodzi się z prezentami. O. Łukasz Buksa OFM z tego powodu skomponował muzykę do Koronki do Bożego miłosierdzia, która po raz pierwszy zabrzmiała w czasie adoracji w klasztornej kaplicy w Łagiewnikach. „Muzyka wykorzystuje współczesne dźwięki, elektronikę, co ma jeszcze bardziej pomóc młodemu człowiekowi, ale nie tylko młodemu, zbliżyć się do tej wspaniałej istoty obecności Boga pośród nas, czyli miłosierdzia” – wyjaśnia franciszkanin.

Młodzież spotykająca się w Łagiewnikach przygotowała też ciasteczka z numerkami odpowiadającymi fragmentom z „Dzienniczka”, które można było od razu przeczytać. Na koniec uczestnicy spotkania podzielili się dużym bochnem chleba z symbolem IHS – każdy mógł zakosztować fizycznie i duchowo tego, co przygotowano z okazji 110 urodzin św. Siostry Faustyny.

„Jestem bardzo szczęśliwa, bo spotkałam tu wielu szczęśliwych ludzi. Cieszę się, że Faustynie udało się zgromadzić wielu gości, którzy są szczęśliwi, że byli na jej urodzinach” – mówi s. Gaudia Skass ZMBM, jedna z organizatorek spotkania i dodaje, że nie chodzi jej o puste uśmiechy na twarzach ale głębokie szczęście.

Źródło:
;