Imieniny: Rudolfa, Roberta

Wydarzenia: Światowy Dzień Chorych Na Chemofilię

Polska

Prezydent elekt spotkał się z polskimi misjonarzami

 fot. Radosław Czarnecki / wikipedia.org

Za to, że reprezentują Polskę, dając świadectwo wartościom i polskości, opartej na wierze chrześcijańskiej podziękował dziś polskim misjonarzom prezydent elekt Andrzej Duda. Spotkał się z nimi w czwartek wieczorem w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, gdzie od wczoraj trwa Wakacyjny Zjazd Misjonarzy.

 

Prezydent elekt podkreślił, że dzieło, które jest realizowane na misjach jest wielkie nie tylko poprzez niesienie wiary w Chrystusa, ale także poprzez niesienie nadziei i sił ludziom, którzy często są w dramatycznych sytuacjach życiowych. Zwrócił przy tym uwagę, że służba ta związana jest niejednokrotnie z ryzykiem utraty własnego życia czego przykładem była kiedyś chociażby Rwanda, a dziś inne miejsca na świecie.

Andrzej Duda nazwał misjonarzy "ambasadorami polskości". - To nie są puste czy przesadne słowa - podkreślił. Misjonarze i misjonarki reprezentują nas jako państwo, dając piękne świadectwo wartościom oraz polskości, jaka oparta jest na wierze chrześcijańskiej, bo jak zaznaczył - zawsze była na niej oparta. - Tak przecież powstała Polska. Czas istnienia naszego państwa liczymy przecież od chrztu. To jest ten nasz pień i to są nasze korzenie. Nie byłoby pewnie Polski gdyby nie wiara, nie religia a co za tym idzie także gdyby nie Kościół katolicki, który w wielu momentach, także i tych nieodległych był ostoją wolności, ostoją dla tych którzy byli prześladowani - przypomniał Andrzej Duda.

Zapewnił misjonarzy o wsparciu przez państwo polskie ich posługi. - Mam tu na myśli państwo rozumiane w sensie instytucjonalnym, czyli chociażby przez polskie placówki dyplomatyczne, bo to wsparcie jest potrzebne w wielu przypadkach - zauważył.

- Zawsze będę otwarty na postulaty w tej sprawie. Jeśli zajdzie taka potrzeba będę gotów rozmawiać czy to z rządem, czy w jakikolwiek inny sposób, bo jeżeli prezydent jest najwyższym przedstawicielem Rzeczypospolitej a ja wierzę, że nie jest to tylko pusty zapis w Konstytucji RP to jego obowiązkiem jest być otwartym na te inicjatywy które są potrzebne, słuszne i które budują etos polskiego państwa, budują dobre imię Polski i dobre imię Polaków na całym świecie a wiec także i na płaszczyźnie działalności misyjnej - podkreślił Andrzej Duda.

Na zakończenie spotkania poprosił misjonarzy o duchowe wsparcie w swojej posłudze polskiemu narodowi. - Wasza modlitwa będzie mi teraz może nawet bardzie potrzebna niż była do tej pory. Trudno bowiem wyobrazić sobie wykonywanie tego niezwykle trudnego urzędu w obecnych czasach, które nie należą do łatwych a i dzieło do którego się zobowiązałem jest też dziełem wielkim - zauważył prezydent elekt.

Na misjach pracuje obecnie 2068 polskich misjonarzy. Najwięcej misjonarzy posługuje obecnie w Afryce - 840 osoby. Drugie miejsce zajmuje Ameryka Południowa i Środkowa z liczą 804 misjonarzy, następnie Azja - 332 osób i Ameryce Północnej -18 misjonarzy.

W tegorocznym Wakacyjnym Zjeździe Misjonarzy bierze udział ponad 100 misjonarzy w tym 49 kapłanów diecezjalnych i zakonnych, 44 sióstr zakonnych oraz 8 osób świeckich pracujących na 4 kontynentach. Największe grono stanowią misjonarze z Kamerunu, Rwandy i Peru. Ale można spotkać także tych, którzy posługują na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Etiopii czy Paragwaju.

Źródło:
;