Imieniny: Henryka, Kingi, Andrzeja

Wydarzenia:

Małopolska

Prezydent na inauguracji roku akademickiego UJ

 fot. Andrzej Hrechorowicz / prezydent.pl

- Rozpiera nas duma, że żyjemy i pracujemy w wolnej, niepodległej i demokratycznej Polsce - mówił podczas inauguracji rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak. Główne uroczystości odbyły się w Auditorium Maximum UJ. Swoją obecnością zaszczycił je prezydent Andrzej Duda.

 

Inaugurację 652. roku akademickiego poprzedziła msza św. w kolegiacie św. Anny, którą odprawił bp Grzegorz Ryś. Po nabożeństwie z Collegium Maius wyruszył historyczny orszak przedstawicieli środowiska naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego, który ulicami Krakowa przeszedł do Auditorium Maximum UJ. Po drodze pochód przystanął przy Dębie Wolności pod Collegium Novum, gdzie władze rektorskie złożyły kwiaty.

- Uniwersytet był, jest i będzie apolityczny, zróżnicowany, otwarty i nieskrępowany w wykonywaniu swej misji. Nasze działania powinny być nacechowane powagą, szacunkiem do tradycji i przynależną instytucji rozwagą, winny też prezentować adekwatny poziom etyczny. Te prawdy są nie tylko ogromną wartością, ale i drogowskazem. I nie o to w nich chodzi, aby olśniewały precyzją wywodu czy urodą myśli, ale aby w sposób klarowny i prosty nazywały uniwersyteckie priorytety. W szczególności dziś, gdy stoimy przed wyzwaniem i koniecznością pilnej modernizacji szkolnictwa wyższego - mówił podczas inauguracji prof. Wojciech Nowak.

Uczestniczący w inauguracji prezydent RP Andrzej Duda przekonywał, że zaszczytem jest móc otwierać rok akademicki na najstarszej uczelni w Polsce. Jak mówił, państwo potrzebuje elit, które są budowane przez naukę. Przypomniał, że uniwersytet istnieje nieprzerwanie przez wieki i cały czas się rozwija. - Uniwersytet jest wielką wspólnotą. Zawsze nią był od samego początku. Czuję się członkiem tej wspólnoty. Nie byłbym prezydentem, gdyby nie Uniwersytet Jagielloński. Przygotowanie, wykształcenie, obycie, umiejętność zachowania się odpowiednio w różnych sytuacjach i wiedza. To wszystko zawdzięczam tej uczelni – mówił prezydent.

Najważniejszy punkt uroczystości - immatrykulację studentów reprezentujących wszystkie wydziały - przeprowadził prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Andrzej Mania, który złożył nowym żakom gratulacje i najlepsze życzenia. Podczas czwartkowej inauguracji wręczono także Laury Jagiellońskie, nagrody rektora UJ przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe dokonane w ciągu pięciu lat kalendarzowych poprzedzających rok jej przyznania.

;