Imieniny: Rudolfa, Roberta

Wydarzenia: Światowy Dzień Chorych Na Chemofilię

Polska

Prezydent oddał hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej

rocznica tragedii smoleńskiej fot. Prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda, w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński z Małżonką Marią, oddał hołd ofiarom tragedii.

 

Prezydent złożył wieńce i zapalił znicze przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku, a także przed pomnikiem śp. Lecha Kaczyńskiego. Prezydentowi towarzyszyła minister Grażyna Ignaczak-Bandych, Szef KPRP.

Także w Krakowie prezydent uczcił pamięć ofiar. W krypcie wawelskiej Katedry została odprawiona msza święta, a następnie Andrzej Duda złożył kwiaty przed sarkofagiem śp. Marii i Lecha Kaczyńskich. – Jestem tu, żeby oddać hołd i uczcić pamięć Lecha Kaczyńskiego, jego Małżonki Marii i wszystkich wielkich Polaków, którzy 11 lat temu zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem, pełniąc swoje urzędy, wykonując swoje zadania państwowe, lecąc tam z głębokim przekonaniem, że czynią to dla Rzeczypospolitej, dla naszej Ojczyzny, dla pamięci o haniebnie pomordowanych w Katyniu przez sowietów polskich oficerach – powiedział później dziennikarzom Andrzej Duda.

– Prowadzeni sercem, prowadzeni miłością do Ojczyzny, prowadzeni poczuciem wspólnoty w tej wielkiej sprawie, jaką jest pamięć historyczna i jaką jest oddanie czci i hołdu bohaterom. I to było najważniejsze przesłanie tamtej misji – akcentował Prezydent.

Jedenaście lat temu samolot z najważniejszymi osobistościami Rzeczypospolitej na pokładzie rozbił się pod rosyjskim lotniskiem w Smoleńsku. Wszyscy stracili życie. Jak powiedział Prezydent Andrzej Duda, „zginęli najlepsi z nas”. Samolot specjalny Tu-154M rozbił się 10 kwietnia 2010 r. o godzinie 8.41 w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny. Polska delegacja z Parą Prezydencką Lechem i Marią Kaczyńskimi na czele leciała do Katynia na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Oceń treść:
Źródło:
;