Polska
Prezydent: Powstańcy Warszawscy to bohaterowie naszych czasów
Podczas uroczystości w Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent Andrzej Duda nadał odznaczenia weteranom oraz zasłużonym dla pielęgnacji pamięci o Powstaniu.
Uroczystość w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego to część obchodów 76. rocznicy zrywu stolicy. Obecni na niej byli powstańcy z rodzinami, przedstawiciele organizacji kombatanckich, władz i organizatorów. Prezydent Andrzej Duda nadał w czasie uroczystości odznaczenia państwowe weteranom i osobom zasłużonym dla pielęgnacji wiedzy i pamięci o historii Powstania. Pełna lista odznaczonych znajduje się na stronie Kancelarii Prezydenta RP.
Odznaczeni zostali m.in.:
Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski: Lucyna Adamkiewicz, ps. „Ewa”, łączniczka w Zgrupowaniu Chrobry I oraz Katarzyna Nowakowska, ps. „Kasia”, sanitariuszka i łączniczka w Podobwodzie Śródmieście Południowe,
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski: Stanisław Lipiński, ps. „Kadet”, Zgrupowanie Kampinos, ranny podczas walk o Lotnisko Bielańskie oraz pośmiertnie Michał Borowski, Naczelny Architekt Warszawy w latach 2003-2006, współtwórca Muzeum Powstania Warszawskiego,
Złotym Krzyżem Zasługi: Ludwika Mendelska, służyła w ramach służby pomocniczej na Powiślu i Śródmieściu,
Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości: Joanna Kiąca-Fryczkowska, ps. „Joasia”, batalion łączności dowodzenia V Obwodu Mokotów oraz Henryk Piotrowski, ps. „Edek”, służył w Batalionie „Tur” w Zgrupowaniu „Kryska”.
Prezydent RP o odpowiedzialności
- Powstańcy warszawscy to najwięksi bohaterowie nie tylko dzisiejszego dnia, tej kolejnej, już 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Ale bohaterowie także i naszych czasów – mówił prezydent Andrzej Duda.
Nawiązał też do tegorocznych obchodów: - Cieszę się bardzo, że za kilka dni odsłonięty zostanie w Warszawie pomnik Stanisława Jankowskiego „Agatona”, żołnierza Powstania i cichociemnego, którego historia życia starczyłaby na film, a który po wojnie należał do budowniczych Warszawy, budował MDM i Trasę W-Z. Jest dla mnie zaszczytem, że mogłem wręczyć order nadany pośmiertnie panu Michałowi Borowskiemu, architektowi Warszawy. Chciałbym, abyście Państwo te dwa wydarzenia przyjęli jako symbol ciągłości w budowaniu.
Zwrócił się również do weteranów: - To jest nasza odpowiedzialność przed młodymi, którym tę Polskę przekażemy, ale i przed Wami, by ten polski sztandar dalej nieść. Nie tylko z odwagą, ale i odpowiedzialnością, której Wam, bohaterom, nigdy nie zabrakło.
Prezydent Warszawy: Pomagacie odbudować wspólnotę
- To olbrzymi zaszczyt być dziś z Państwem tutaj, w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Zaszczyt dla mnie jako prezydenta m. st. Warszawy, ale i zwykłego warszawiaka wychowanego w kulcie Powstania – mówił z kolei prezydent Warszawy.
Wspominał m.in. lata 70 i swoje spacery w miejscach, gdzie wciąż były ruiny, a także ciotkę - uczestniczkę Powstania: - Opowiadała mi, że powstańcy walczyli nie tylko o wolną Polskę, ale przede wszystkim o godność ludzką. Jest to dziś część tożsamości nie tylko warszawianek i warszawiaków, ale i wszystkich Polek i Polaków, w całym kraju. Wszyscy upamiętniamy kolejne rocznice wybuchu Powstania, wszyscy na minutę staniemy na baczność jutro o godzinie 17:00.
- Dziś w trudnej rzeczywistości, gdy jesteśmy mocno podzieleni, jesteście dla nas drogowskazem. Dzięki Wam możemy się spotkać co roku i podać sobie ręce. To właśnie Wy pomagacie nam odbudowywać wspólnotę i w zgodzie mówić o tym, co nas łączy. To olbrzymia zasługa i chciałem Wam za to bardzo serdecznie podziękować – podkreślił, zwracają się do obecnych w Parku Wolności weteranów.
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego: Ta lekcja jest dziś ważna
Przemówienia wygłosili również prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski, wiceprezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich Halina Jędrzejewska oraz naczelnik Harcerzy Skautów Europy Jerzy Żochowski.
- Dziękujemy panom prezydentom Polski i Warszawy, że poświęcają swój cenny czas na spotkania z nami. Dziękujemy za opiekę, jaką jesteśmy otaczani, począwszy od najwyższych władz, aż do młodzieży działającej w ramach wolontariatu – mówił Leszek Żukowski, wiceprezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich.
Z kolei dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski nawiązał do trudnej sytuacji, którą przechodzimy z powodu pandemii. Po czym zwrócił się do Powstańców: - Pokazaliście, że wspólnota zjednoczona męstwem i duchem potrafi stawić czoło złu i każdemu zagrożeniu. Ta lekcja jest wyjątkowa właśnie dziś. Ona jest ważna w momencie, gdy tylko wspólnie możemy przejść przez ten trudny czas.