Imieniny: Gerwazego, Protazego

Wydarzenia: Światowy Dzień Anemii

Polska

Prezydent złożył świąteczne życzenia wiernym Kościołów wschodnich

 fot. Archiwum Kancelarii Prezydenta / prezydent.pl

Z okazji obchodzonych w tych dniach przez większość Kościołów wschodnich Świąt Bożego Narodzenia prezydent Bronisław Komorowski złożył wiernym życzenia pokoju, wszelkiego dobra oraz pomyślności.

 

"Życzę szacunku, zrozumienia pomimo różnic, a także wzajemnego wsparcia. Niech ten szczególny czas spędzony w rodzinnym gronie przyniesie wszystkim radość i nadzieję" - powiedział prezydent Komorowski w życzeniach, opublikowanych na stronie Kancelarii Prezydenta RP.

"Życzę także w nowym roku wielu szczęśliwych przeżyć, zdrowia oraz sukcesów" - dodał Bronisław Komorowski.

Kościoły wschodnie, w tym greckokatolicki i prawosławny, obchodzą dzisiaj Wigilię Bożego Narodzenia, zwaną też Swiatym Weczerem. Wieczorem wierni zasiądą do uroczystych kolacji, a potem udadzą się do cerkwi, jednak nie na pasterkę, a na „Powieczerie”.

Świętowanie trwa trzy dni. W drugim obchodzona jest uroczystość Świętej Bogurodzicy i świętego Józefa, nazywana uroczystością Świętej Rodziny, a w trzecim św. Stefana (Szczepana) pierwszego męczennika i diakona. Przez cały świąteczny czas wierni Kościołów wschodnich witają się słowami „Chrystos sia rażdajet” („Bóg się rodzi”), na które odpowiadają „Sławimo Joho” („Chwalmy Go”).

Źródło:
;