Świat
Prezydium CCEE: Duch Zmartwychwstałego Pana zawsze tchnie w łódź Kościoła
Pragnienie Słowa Bożego, wiary, Eucharystii, modlitwy, nabożeństwa do Matki Bożej i pragnienie wspólnoty chrześcijańskiej, nurtuje wiele serc, które w tajemniczy sposób spotykają się, łączą i wspierają dla dobra wszystkich. Jest to jeden ze znaków, które potwierdzają, że Duch Zmartwychwstałego Pana zawsze tchnie w łódź Kościoła – napisali członkowie Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w przesłaniu z okazji 50. rocznicy powstania CCEE.
Kardynałowie Angelo Bagnasco, Vicent Nichols oraz abp Stanisław Gądecki przypomnieli, że Rada Konferencji Episkopatów Europy powstała w Uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, 25 marca 1971 roku, „narodziła się więc pod spojrzeniem Matki Chrystusa i Matki Kościoła, którą w następstwie czcimy jako Królową Europy”.
Odnosząc się do współczesnych wyzwań, biskupi zaznaczyli w przesłaniu, że „im bardziej Bóg zdaje się znikać z pola widzenia współczesnego człowieka i narasta niepokój egzystencjalny, lęki i presja podziałów, tym bardziej Kościół jest wezwany do głoszenia Chrystusa, który jest naszą nadzieją, oraz do dawania świadectwa o drodze jedności i współpracy, drodze, która nie przekreśla różnic, ale je szanuje i docenia w najwyższej harmonii”.
Członkowie Prezydium CCEE podkreślili, że „nadzwyczajna sytuacja pandemii skłania nas również do ponownego odkrycia przemijalności istoty ludzkiej i ulotności czasu oraz wyostrza naszą tęsknotę za tym, co jest +ponad+, to jest za Bogiem, którego objawił Jezus”.
„Pragnienie Słowa Bożego, wiary, Eucharystii, modlitwy, nabożeństwa do Matki Bożej i pragnienie wspólnoty chrześcijańskiej, nurtuje wiele serc, które w tajemniczy sposób spotykają się, łączą i wspierają dla dobra wszystkich. W tym sensie jest to godzina ponownego przebudzenia sumień, przebudzenia, które jest być może powolne, ale nieuchronne. Jest to jeden ze znaków, które potwierdzają, że Duch Zmartwychwstałego Pana zawsze tchnie w łódź Kościoła” – czytamy w przesłaniu.
Biskupi europejscy zaprosili wszystkich pasterzy do modlitwy za siebie nawzajem oraz do włączenia wspólnot chrześcijańskich w modlitwę w tej intencji w niedzielę podczas Mszy św. „Naszą modlitwę będą wspierali święte i święci patroni Europy: Katarzyna, Brygida, Teresa Benedykta od Krzyża, Benedykt, Cyryl i Metody” – napisali biskupi w przesłaniu.