Świat
Proboszcz archikatedry we Lwowie: Na Ukrainie nie ma bezpiecznych miejsc
– Ulice są pełne ludzi. Wszyscy chcą żyć w miarę normalnie. Przyzwyczaili się do wojny. Kto był wierzący, jest jeszcze bardziej wierzący. Odniesienie do Boga jest stałe – mówi ks. Jan Nikiel, proboszcz lwowskiej archikatedry.
W Archidiecezji Lwowskiej trwa okres wakacji. Tradycyjnie w tym czasie wierni pielgrzymują do Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bołszowcach. Ponadto trwają różnego rodzaju rekolekcje i wyjazdy dla dzieci i młodzieży ze Lwowa. Parafia katedralna przeprowadziła już letnie kolonie dla najmłodszych. – Po pierwsze to zwyczajna praca duszpasterska. Po drugie taka kolonia stwarza możliwość do wyjazdu ze Lwowa, gdzie ciągle są alarmy bombowe i dzieci mają okazję trochę od nich odpocząć – mówi proboszcz lwowskiej katedry ks. Jan Nikiel.
W nocy 6 lipca rosyjscy agresorzy przeprowadzili straszliwy i cyniczny atak rakietowy na Lwów i obwód lwowski z rejonu Morza Czarnego pociskami Kalibr. Celowo uderzono w budynki mieszkalne. Zginęło kilka osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Zniszczonych zostało m. in. ponad 30 domów, ponad 250 mieszkań, uszkodzono 10 hosteli, sierociniec, budynki dwóch uniwersytetów i szkoła sanatoryjna. We Lwowie ogłoszono dwudniową żałobę w intencji ofiar ataku rakietowego na miasto.
W wyniku tego ataku zginęła parafianka katedry i aktywna wolontariuszka Fundacji "Dajmy Nadzieję”, uczestniczka praktyk zawodowych w Fundacji św. Jadwigi Anastazja Seniw oraz jej mama. „Anastazja była osobą pełną życia i entuzjazmu, dobroci i radości. Pochylamy się w modlitwie i prosimy Ojca Miłosiernego aby przyjął ich do Swego Domu, a bliskim otarł łzy smutku i nie pozwolił pogrążyć się w rozpaczy” – można przeczytać na facebookowym profilu katedry we Lwowie. W sobotę uroczystościom żałobnym w katedrze przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki.
– Te ataki pokazują, że nie ma miejsc bezpiecznych na Ukrainie. To są te dwie rzeczywistości w których aktualnie żyjemy – wyjazdy wakacyjne i tragedie związane z wojną – komentuje ks. Jan Nikiel. Zwraca uwagę, że dotychczasowe ataki na Lwów dotykały na ogół infrastrukturę krytyczną i mniejsze budynki. Ten z ostatniego tygodnia był bezpośrednio wymierzony w cele cywilne.
Niezależnie od alarmów bombowych i samych ataków, wszystkie nabożeństwa w katedrze odprawiane są zgodnie z planem, a w świątyni trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. – Ulice są pełne ludzi. Wszyscy chcą żyć w miarę normalnie. Przyzwyczaili się do wojny. Kto był wierzący, jest jeszcze bardziej wierzący. Odniesienie do Boga jest stałe. Nie widzimy wprawdzie spektakularnych nawróceń, ale przecież nie wiemy, na jakie sposoby Pan Bóg dociera do ludzkiego serca – mówi proboszcz katedry i przypomina, że rzymscy katolicy we Lwowie są w znacznej mniejszości.
Ksiądz prałat zwraca także uwagę, że wakacje – poza czasem odpoczynku – są też momentem przygotowania do powrotu do szkoły. W tym kontekście apeluje o pomoc w przygotowaniu szkolnych wyprawek dla dzieci. Sytuacja finansowa wielu rodziców jest coraz trudniejsza, bo często tracą pracę albo w ogóle jej nie mają. Poza tym przez inflację bardzo spadła realna wartość pieniądza.
Parafia katedralna wraz z zaprzyjaźnioną parafią Miłosierdzia Bożego w Rzęsnej przygotowuje też pomoc żywnościową dla najbardziej potrzebujących – wydają codziennie około 300 obiadów. Ponadto w Lubelli nieopodal Żółkwi tworzą Rzymskokatolickie Centrum Duszpasterskie dla dzieci i młodzieży. Dużym problemem dla funkcjonowania tego ośrodka jest brak kaplicy – aktualnie Msze św. sprawowane są w prowizorycznym namiocie. W planach jest budowa kaplicy pw. Dzieciątka Jezus, a przy okazji schronu, którego nie ma w okolicy.
Można wesprzeć zbiórkę na ten cel za pośrednictwem Fundacji Semper Fidelis na rzecz Archidiecezji Lwowskiej z siedzibą w Łańcucie. Nr konta: 58 1240 2643 1111 0010 5882 8600 z dopiskiem „kaplica”. Szczegóły na stronie: www.fundacjasemperfidelis.com.
Ks. prałat Jan Nikiel jest kapłanem Archidiecezji Krakowskiej. W 1991 r. wyjechał do pracy w Archidiecezji Lwowskiej na Ukrainie. Duszpasterzował w parafii Stryj, Skole, Brzozdowce, Żydaczów. W latach 2003-2009 był dyrektorem Caritas-Spes Archidiecezji Lwowskiej. 1 sierpnia 2009 r. został mianowany proboszczem archikatedry we Lwowie i dziekanem dekanatu lwowskiego.