Imieniny: Julii, Danieli, Bogdana

Wydarzenia: Dzień Praw Człowieka

Pod oknem

Proces ks. Skargi przechodzi do Watykanu

 fot. Łukasz Kaczyński

Wczoraj, 21 czerwca w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie miała miejsce uroczysta sesja zamykająca postępowanie diecezjalne w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym ks. Piotra Skargi SJ. Zgromadzone dokumenty zostaną teraz przekazane do Rzymu.

 

Jak podkreślił obecny na sesji kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, ks. Skarga na ten proces musiał czekać ponad 400 lat. "Możemy powiedzieć, że przez cały ten czas, przez całe stulecia trwał swoisty 'proces' prześwietlający postać Sługi Bożego" - ocenił.

"Z tego dziejowego 'procesu', przypominającego wytapianie złota w tyglu, wyłonił się szlachetny kruszec głębokiej wiary, niezłomnej nadziei i miłosiernej miłości księdza Piotra" - stwierdził.

Purpurat przypomniał, że Kościół jest wspólnotą pamięci, która wydobywa z przeszłości świadectwa osób, które wyjątkowo naśladowały Ewangelię. "Jesteśmy przekonani, że do takich świadków Ewangelii należy ksiądz Piotr Skarga. Dlatego modlimy się o oficjalne potwierdzenie jego świętości i wyniesienie do chwały ołtarzy" - powiedział.

Jak wymienił wicepostulator procesu, ks. Krystian Biernacki SJ, w czasie półtora roku etapu diecezjalnego procesu odbyło się 37 sesji powołanego Trybunału Rogatoryjnego na czele z ks. Andrzejem Scąberem. Przesłuchano ponad 30 świadków. Specjalna Komisja Historyczna pod przewodnictwem ks. prof. Ludwika Grzebienia SJ przygotowała raport na temat życia, dorobku piśmienniczego i działalności ks. Skargi.

"Relacja prezentuje nieposzlakowany styl chrześcijańskiego życia oraz nieprzerwaną opinię o świętości życia ks. Piotra Skargi oraz czci wiernych od chwili śmierci aż po dzień dzisiejszy" - powiedział ks. Biernacki.

"Teologiczne opinie zawierają także informacje o praktyce heroiczności cnót chrześcijańskich przez księdza Piotra i o aktualności i uniwersalności jego życiowego przesłania dla sobie współczesnych i aż po dzień dzisiejszy w Kościele i społeczeństwie" - dodał.

Z kolei prowincjał Prowincji Polski Południowej, Jakub Kołacz SJ, zauważył, że dzisiejsze wydarzenie to wielka radość dla jezuitów. "To radość z tego, że nasz współbrat zostaje pokazany jako ktoś, kogo warto słuchać i naśladować. Piotr Skarga chce nam dzisiaj powiedzieć, że najważniejsza jest jedność i miłość, także swoich nieprzyjaciół, i tych, którzy są trudni bądź się z nimi nie zgadzamy. Ale najważniejsza jest miłość wobec nich i nawoływanie do jedności" - podsumował.

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny ks. Piotra Skargi rozpoczął się 8 grudnia 2014 r. w kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich. Oryginały akt procesowych pozostaną w archiwum archidiecezjalnym - ich kopie przekazane zostaną do Watykanu, gdzie zajmie się nimi Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych.

Ks. Piotr Skarga żył w latach 1536-1612. Był najwybitniejszym kaznodzieją w dziejach dawnej Rzeczypospolitej oraz obrońcą wiary, patriotą i filantropem. To również twórca licznych dzieł religijnych, wśród których najbardziej znane na przestrzeni wieków są „Żywoty świętych”.

Źródło:
;