Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych

Jaśniej

Prof. Bańka: „Instrumentum laboris” to zbiór najważniejszych poruszeń [wideo]

profesor Aleksander bańka fot. Episkopat.pl

Dokument „Instrumentum laboris” nie jest zbudowany jako finalna wersja jakiejś propozycji, ale jest pewnego rodzaju zbiorem najważniejszych poruszeń, które pojawiły się we wcześniejszych fazach synodu i zostały ujęte w postaci pytań – wyjaśnia prof. Aleksander Bańka. W filmie opublikowanym na You Tube omawia główne cele opublikowanego 20 czerwca dokumentu roboczego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów nt. synodalności, którego najbliższa sesja odbędzie się w październiku br.

 

Jak podkreśla prof. Bańka, „Instrumentum laboris” to dokument kluczowy dla kolejnej fazy synodu. Jego zdaniem zwraca on m.in. uwagę na to, że „różnorodność Kościoła trzeba przyjąć i nie można jej na siłę unifikować”. Dokument zawiera też mnóstwo pytań rodzących się z rzeczywistości poszczególnych Kościołów, na które odpowiedź ma przyjść na drodze rozeznania, rozmowy duchowej. „Wydaje się, że Ojciec Święty radykalnie chce postawić na działanie Ducha Świętego i liczy na to, że ten głos, w postaci pewnych intuicji i zmysłu wiary wierzących, wybrzmi w tym synodzie” – mówi prof. Bańka. „Ostatecznie odpowiedzi na pytania będą poddane do decyzji Ojca Świętego Franciszka” – akcentuje.

Zachęca też do modlitwy w intencji synodu. „Do nas wszystkich należy modlitwa i pamięć o tym, żeby to dzieło Ducha Świętego dobrze było poprowadzone przez tych, którzy wsłuchując się w Jego głos, będą Jego narzędziami” – podkreśla prof. Bańka.

„Instrumentum laboris” czyli dokument roboczy na XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów nt. synodalności, które odbędzie się w październiku 2023 i w październiku 2024 r. został opublikowany 20 czerwca br.  Jest owocem etapów diecezjalnych i kontynentalnych trwającego synodu oraz związanych z nimi raportów na temat doświadczeń Kościołów na całym świecie.

Źródło:
;