Imieniny: Ulryka, Bonawentury, Kamila

Wydarzenia:

Komentarze

Prof. Bańka: kwestie poruszane podczas Synodu wymagają głębokiej analizy

profesor Aleksander bańka fot. Episkopat.pl

Dokument podsumowujący zakończony etap Synodu zakłada, że pewne zasygnalizowane kwestie wymagają głębokiej analizy i dalszych prac – podkreślił w rozmowie z Radiem Watykańskim i Vatican News prof. Aleksander Bańka, świecki delegat, który uczestniczył w zakończonej w niedzielę pierwszej sesji Synodu o synodalności.

 

Prof. Bańka zaznaczył, że w kwestii kontynuacji prac synodalnych oczekiwane są jeszcze szczegółowe wytyczne. Przed drugą sesją Synodu, zaplanowaną na październik 2024 r., mają odbywać się rozmowy i konsultacje w poszczególnych krajach. „Dokument zawiera sugestie do tego, żeby pewne kwestie zostały pogłębione na poziomie takiej pracy. Na pewno zbiorą się zespoły teologów. To jest sprawa precyzji pojęć, którymi się posługujemy, jak i pogłębionej analizy dalszych kroków, które trzeba podjąć w Kościele” – powiedział. 

Dodał też, że szczegółowo analizowany będzie dokument końcowy i List do Ludu Bożego. „W dużej mierze od episkopatów zależało będzie, jak praca nad tymi dokumentami będzie dalej wdrażana. Prawdopodobnie będzie oczekiwany jakiś sygnał zwrotny w kierunku Watykanu” – wskazał i zaznaczył, że potrzebne jest określenie zasad prezentacji założeń dokumentu w diecezjach i parafiach. 

Synod różnorodności i dialogu 

Mówiąc o przebiegu Synodu, prof. Bańka podkreślił, że było z nim związane doświadczenie dużej różnorodności, bogactwa i pluralizmu. „Mogliśmy zobaczyć spotkanie w jednym miejscu przedstawicieli wielu kultur, tradycji, o rozmaitych problemach, potrzebach, rozmaitych sposobów postrzegania Kościoła. Bardzo cennym doświadczeniem było to, że mimo tak licznych i tak różnorodnych środowisk i Kościołów lokalnych, z których pochodzimy, potrafiliśmy się spotkać. Ten rodzaj spotkania i dialogu, rozeznawanie w Duchu Świętym, to jest metoda, która pozwala rzeczywiście zebrać różnorodne głosy, które wybrzmiewają w Kościele, w taki sposób, który nie jest konfrontacyjny, ale który jest zbudowany na wzajemnym szacunku, słuchaniu się i dialogu” – powiedział.

Prof. Aleksander Bańka jest naukowcem z Instytutu Filozofii Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a także członkiem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich. Pozostaje związany z Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej. Ponadto jest mężem i ojcem.

Kobiety i świeccy, diakonat, posługa i magisterium, pokój i kwestie klimatu, ubodzy i migranci, ekumenizm i tożsamość, nowy język i odnowione struktury, stare i nowe misje (także digitalne), słuchanie wszystkich i pogłębianie nawet najbardziej kontrowersyjnych kwestii – to główne zagadnienia dokumentu końcowego podsumowującego pierwszą sesję Synodu o synodalności. Obrady będą kontynuowane podczas drugiej i finalnej sesji, w październiku 2024 r. Pierwsza sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” trwała od 4 do 29 października w Watykanie.

Źródło:
;