Imieniny: Marii, Magdaleny

Wydarzenia:

Komentarze

Prof. Bańka: Nie ulegajmy pokusie budowania innego Kościoła

Aleksander bańka fot. BP KEP

Celem dyskusji nie powinno być uleganie pokusie budowania innego Kościoła, ale poszukiwanie odpowiedzi na to, jak w ramach jednego Kościoła Chrystusowego, z jego hierarchiczną strukturą, realizować duchowość synodalności – mówił prof. Aleksander Bańka, członek Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich i delegat Kościoła w Polsce na Synod, na forum trwającego w Pradze Europejskiego Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego.

 

W drugim dniu obrad Europejskiego Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego w Pradze, prof. Aleksander Bańka przedstawił głos delegacji Kościoła z Polski. Delegt podkreślił, że stanowisko to zostało wypracowane i poparte „modlitwą, refleksją i po uwzględnieniu głosów, które w odpowiedzi na trzy kluczowe pytania zawarte w Dokumencie dla etapu kontynentalnego spłynęły z trzech czwartych polskich diecezji.”

„Wśród tych intuicji, które szczególnie warte są podkreślenia w Dokumencie dla etapu kontynentalnego, wybrzmiewa niewątpliwie pozytywne doświadczenie dialogu, wzajemnego słuchania się, uważności i otwartości u tych, którzy zaangażowali się w proces rozeznawania w ramach synodalnych spotkań. To wnoszący wiele światła znak nadziei dla Kościoła powszechnego” – powiedział delegat Kościoła w Polsce na Synod.

Prof. Bańka w swoim wystąpieniu mówił, min. o problemie wynikającym z samego rozumienia pojęcia synodalności. „Z jednej strony myślenie o Kościele synodalnym budzi wiele nadziei – przede wszystkim związanych z odchodzeniem od nadmiernego klerykalizmu i marginalizacji roli świeckich – z drugiej jednak budzi także zauważalny niepokój. Wiąże się on między innymi z częstym przekonaniem, że idea synodalności jest eklezjologicznie nowa, obca tradycji i narzucana administracyjnie, zaś proces synodalny jest w istocie procesem demokratycznym i jako taki stanowi wyraz poddania się <<duchowi świata>>” – tłumaczył delegat z Polski.

„Warto podkreślić, że celem dyskusji podczas I Zgromadzenia synodalnego w październiku 2023 roku nie powinno być uleganie pokusie budowania jakiegoś innego Kościoła, ale poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jak w ramach jedynego Kościoła Chrystusowego z jego hierarchiczną strukturą realizować duchowość synodalności” – powiedział prof. Aleksander Bańka kończąc prezentację stanowiska delegacji z Polski.

Źródło:
;