Wspomnienia
Prof. Brague: o kulturze w nauczaniu Jana Pawła II
Z pewnością Jan Paweł II nie chciałby przejść do historii jako ten, który zmienił oblicze Kościoła. On chciał jedynie, aby to oblicze było jaśniejsze i bardziej przekonywujące. Jednakże nie po to, aby lepiej się sprzedawało. On po prostu był przekonany, że wiara w Chrystusa jest potrzebna ludzkości– uważa Rémi Brague, jeden z czołowych filozofów religii.
Przypomina on jednak, że Jan Paweł II zrobił dla Kościoła wiele doniosłych rzeczy. Pomógł mu w nowy sposób nawiązać do swych korzeni w wierze Izraela. Miał odwagę uznać historyczne winy Kościoła i za nie przeprosić. Z odwagą zwalczał komunizm ukazując kłamstwa, które leżą u jego podstaw.
Prof. Rémi Brague, laureat Nagrody Ratzingera, będzie jednym z głównych prelegentów nowo powstałego Instytutu Kultury Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza w Rzymie. Podkreśla on, że to właśnie kultura stanowi istotny element nauczania świętego Papieża. Nie promował on nowego stylu kultury, ale wskazywał raczej na znaczenie kultury w życiu człowieka, odwołując się do doświadczenia własnej ojczyzny, która przetrwała właśnie dzięki kulturze. Jego niewątpliwą zasługą jest natomiast zwrócenie uwagi na trwającą do dziś konfrontację między kulturą życia a kulturą śmierci.