Imieniny: Alberta, Janusza, Konrada

Wydarzenia: Światowy Dzień Telewizji

Życie

Prof. Włodzimierz Fijałkowski patronem Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia

 fot. federacja-życia.pl

Wybitny lekarz ginekolog-położnik prof. Włodzimierz Fijałkowski został patronem Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Stosowną uchwałę podjęło Walne Zgromadzenie w czasie spotkania w Piaskach Królewskich w dnia 17-18 marca 2023 r. Do PFROŻ przyjęto też nowe organizacje „za życiem”.

 

„Całą twórczość prof. Włodzimierza Fijałkowskiego cechuje głęboki humanizm, przeniknięty wartościami chrześcijańskimi. Wartości te inspirowały działanie profesora, kreowały jego postawy życiowe i stanowiły przedmiot szczególnej troski o to, aby wpisać je w świadomość społeczeństwa polskiego. Zasługi profesora w tym zakresie są istotne i jednoznaczne. Był wielkim Polakiem, lekarzem, humanistą, uczonym, społecznikiem, chrześcijaninem i człowiekiem, wzorem osobowym dla młodych pokoleń, nie tylko związanych profesjonalnie z medycyną” – podkreśla Polska Federacja Ruchów Obrony Życia, której członkowie 18 marca jednogłośnie zdecydowali, aby wybitny lekarz ginekolog-położnik został patronem Federacji.

Prof. Włodzimierz Fijałkowski (1917-2003) był autorem ponad 20 książek oraz kilkuset artykułów naukowych i popularno-naukowych z dziedziny medycyny, ekologii prokreacji i problematyki rodzinnej, twórcą polskiego Modelu Szkoły Rodzenia, wybitnym humanistą działającym skutecznie na rzecz polskiej rodziny. Przez wiele lat blisko współpracował z wieloma organizacjami pozarządowymi i prorodzinnymi, m.in. z Polską Federacją Ruchów Obrony Życia (PFROŻ). Z okazji 20. rocznicy śmierci, która minęła 15. lutego, należący do PFROŻ Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia – Human Life International Polska, zaktualizował serwis internetowy poświęcony pamięci Włodzimierza Fijałkowskiego: www.prolife.org.pl, gdzie znajdują się materiały archiwalne, biograficzne i wspomnienia dotyczące profesora.

Prof. Włodzimierz Fijałkowski jest drugim – obok bł. ks. Jerzego Popiełuszki – patronem Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Stosowną uchwałę podjęło Walne Zgromadzenie PFROŻ w czasie spotkania w Piaskach Królewskich w dnia 17-18 marca 2023 r. Liderzy organizacji „za życiem” zrzeszonych w Federacji przez dwa dni debatowali o bieżących działaniach i wyzwaniach pro-life w Polsce.

W piątek 17 marca uczestnicy spotkania zapoznali się z projektem musicalu pro-life „Piękno Życia”, który zaprezentowali jego twórcy Justyna Helm i Michael Waletzko. W sobotę 18 marca wzięli udział w warsztatach „Restart ruchu pro-life? Czy obronę życia trzeba opowiedzieć na nowo?”. Prowadzący warsztaty Paweł Woliński zwrócił uwagę na język komunikacji a także konieczność określenia misji i wypracowania wizji a później strategii działania przez organizacje „za życiem”.

W czasie Walnego Zgromadzenia, które odbyło się w sobotę po południu, oprócz decyzji o patronacie prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, Jakub Bałtroszewicz – prezes PFROŻ złożył sprawozdanie merytoryczne i finansowe za ubiegły rok oraz opowiedział o współpracy z Europejską Federacją ONE OF US.

– Polska Federacja Ruchów Obrony Życia ochronę życia zawsze rozumiała bardzo szeroko, jako budowę cywilizacji życia i miłości – mówił Jakub Bałtroszewicz podkreślając, że organizacje zrzeszone w Federacji są przede wszystkim „za życiem”. Zwrócił uwagę, że choć cele PFROŻ są zbieżne z ruchami antyaborcyjnymi, to są osiągane w inny sposób. – Ruch „za życiem” stara się bardzo szeroko, poprzez działalność pomocową na rzecz matek i rodzin, działania inkluzywne, które nie polaryzują, budować kulturę życia. Ruch antyaborcyjny działa w oparciu o archetyp wojownika, a Federacja od 30 lat swoje działania konsekwentnie buduje na archetypie opiekuna – zaznaczył Bałtroszewicz.

W dalszej części spotkania Teresa Kapela poinformowała o współpracy z Europejską Federacją Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych (FAFCE); zaprezentowano też nową stronę internetową Federacji: www.pro-life.com.pl.

W sobotę przyjęto też cztery nowe organizacje do PFROŻ: Rycerzy Kolumba, Fundację dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II z Częstochowy, Fundację na Rzecz Kultury i Rozwoju Kobiet z Krakowa oraz Fundacją NaProCentrum z Gdańska. – Przyjęcie nowych członków daje pozytywną prognozę na przyszłość, że Federacja będzie rosła, a to jest potrzebne, żebyśmy razem się spotykali, wspólnie rozmawiali i poszukiwali jak najlepszych sposób bycia „za życiem” – mówi wiceprezes PFROŻ ks. Tomasz Kancelarczyk z Fundacji Małych Stópek. – Federacja jest żywa. Jest dużo młodych ludzi, którzy reprezentują ruchy działające na rzecz potrzebujących. To jest w tej chwili największa potrzeba. Rozumiemy się znakomicie – nie konfrontacja, a budowanie środowiska i postawy „za życiem” – dodała wiceprezes PFROŻ Ewa Kowalewska z Human Life International – Polska.

Aktualnie Polską Federację Ruchów Obrony Życia tworzy 38 podmiotów.

W poniedziałek 20 marca o godz. 12.00 Polska Federacja Ruchów Obrony Życia wraz z Katolicką Agencją Informacyjną organizuje debatę “Jak skutecznie chronić ludzkie życie w jego prenatalnej fazie?”. Debata poprzedzi Narodowy Dzień Życia (24 marca) i Dzień Świętości Życia (25 marca). Jej celem jest przedstawienie głównych zadań, wokół których winny koncentrować się działania osób, organizacji społecznych i innych struktur, aby zapewnić promocję i poszanowanie ludzkiego życia.

;