Imieniny: Rudolfa, Roberta

Wydarzenia: Światowy Dzień Chorych Na Chemofilię

Małopolska

Prof. Stróżewski odznaczony medalem Gloria Artis

 fot. Wulfstan / wikipedia.org

Prof. dr. hab. Władysław Stróżewski został dziś odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Uroczystość odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.

 

Znany ze swojej skromności prof. Stróżewski publicznie zastanawiał się „za co?”. Laureat przyznał, że Medal Gloria Artis przyznawany jest na ogół twórcom sztuki. „Ja nie mogę się pochwalić żadnymi osiągnięciami w zakresie sztuki. Nawet głupkowatych wierszy nie pisałem” – mówił prof. Stróżewski ale dodał, że domyśla się, że wyróżnienie jest związane z „filozoficzną refleksją nad sztuką”. „To wydaje mi się bardzo ważne i tego ciągle nam brakuje” – stwierdził.

Prorektor Akademii Muzycznej w Krakowie prof. Adam Korzeniowski nie miał wątpliwości „za co” prof. Stróżewski otrzymał wyróżnienie. „Za artyzm pańskiej myśli” – stwierdził. Mianem „rzeźbiarza dusz i intelektów” określił prof. Stróżewskiego dziekan Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jarosław Górniak.

Jacek Olbrycht, dyrektor generalny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odczytując laudację stwierdził, że Polska nigdy tak jak dzisiaj nie potrzebowała ładu aksjologicznego.

W rozmowie z KAI prof. Stróżewski komentował słowa Jacka Olbrychta: „Ten ład aksjologiczny nastanie dopiero wtedy, kiedy znikną z horyzontu rozmaite fałszerstwa i kłamstwa. A niestety tego w Polsce jest bardzo dużo i nie widać końca. Jeśli miałbym coś dopowiedzieć do tej potrzeby ładu aksjologicznego, to akcentowałbym przede wszystkim potrzebę prawdy”.

Wśród wielu gratulacji i ciepłych słów dla Wyróżnionego pojawiły się życzenia „spełnienia marzeń”. O czym marzy jeszcze prof. Stróżewski? Filozof wprawdzie nie nazywa tego marzeniami, ale ma nadzieję, że wszystko „potoczy się do końca po Bożemu”. Co ma na myśli? „Ufność w miłosierdzie” – odpowiada krótko Profesor podkreślając, że przywiązuje dużą wagę do tego, co można nazwać odnowieniem sprawy miłosierdzia przez Jana Pawła II. „W wymiarze indywidualnym też ufam, że Pan Bóg będzie miłosierny” – mówił KAI prof. Stróżewski.

Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Prof. Władysław Stróżewski urodził się 8 czerwca 1933 r. w Krotoszynie. Filozofię studiował na KUL, tam uzyskał stopień doktora. W 1957 r. rozpoczął pracę w Katedrze Historii Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na tej uczelni był m.in. prodziekanem i dziekanem Wydziału Filozoficzno-Historycznego. Wykładał też w Akademii Muzycznej i Akademii Ignatianum. Jest uczniem m.in. prof. Stefana Swieżawskiego, o. Mieczysława Alberta Krąpca OP, Romana Ingardena i Izydory Dąmbskiej. W swojej twórczości kontynuuje przede wszystkim tradycję fenomenologii Romana Ingardena. Jest autorem m.in. książek "Istnienie i wartość", "Dialektyka twórczości", "Wokół piękna. Szkice z estetyki", "O wielkości. Szkice z filozofii człowieka", "Logos, wartość, miłość".

Źródło:
;