Imieniny: Wita, Jolanty

Wydarzenia: Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Skarby Kościoła

Profesor Julian Gembalski laureatem „Srebrnej Piszczałki”

profesor julian gębalski fot. screen/ Organowe Podróże/ YouTube

Prof. Julian Gembalski, wybitny kompozytor i wirtuoz organów otrzyma tegoroczną nagrodę Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski „Srebrna Piszczałka”. Abp Stanisław Gądecki wręczy statuetkę 25 sierpnia wieczorem, na Jasnej Górze.  

 

Nagroda Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski „Srebrna Piszczałka” przyznawana jest od 2000 roku za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce. Nagroda wręczana jest podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Warszawie. W tym roku będzie przyznana po raz 23.

Wśród laureatów są m.in. prof. Stefan Stuligrosz, prof. dr hab Jerzy Erdman czy prof. Józef Świder.

Laureatem tegorocznej nagrody jest wybitny kompozytor, wirtuoz organów i nauczyciel akademicki – profesor zwyczajny Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach Julian Gembalski.

Jest on m.in. założycielem pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej muzeum organów – Muzeum Organów Śląskich. We współpracy z Radiem Katowice nagrał kilkanaście płyt z serii Sound of Silesian Organs.

Profesor Gembalski jest laureatem wielu nagród i odznaczeń, w tym przyznawanego przez Jana Pawła II medalu „Pro Ecclesia et Pontifice”. W 2005 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2018 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło:
;