Imieniny: Tomasza, Maurycego, Joachima

Wydarzenia: Światowy Dzień Bez Samochodu

Polska

Program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Msze św., apele pamięci, uroczystości pod pamiątkowymi tablicami składają się na bogaty program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 1 marca po raz piąty obchodzone będzie święto żołnierzy niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się fali sowietyzacji Polski po zakończeniu II wojny światowej.

 

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych uczczona zostanie m. in. Mszą św. celebrowaną przez abp Henryka Hosera o godz. 12.30 w praskiej katedrze św. Michała i Floriana (ul. Floriańska 3). Podczas Mszy św. zostanie wręczony medal „Zło Dobrem Zwyciężaj”. Nstępnie pod Dębem Katyńskim odbędzie się apel pamięci.

Eucharystia w intencji Żołnierzy Wyklętych odprawiona zostanie także w południe, w warszawskiej katedrze polowej.

O godz. 11:30 w kościele Matki Bożej Królowej Aniołów na warszawskim Bemowie odprawiona zostanie Msza św. w intencji członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” i wszystkich żołnierzy WiN, zamordowanych w więzieniu na Mokotowie. O godz. 13.30 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych u zbiegu ulic Żołnierzy Wyklętych i Pirenejskiej.

Wieczorem, o godz. 19.00 w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela będzie odprawiona Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. Eucharystię poprzedzi apel poległych na placu Piłsudskiego o godz. 17.00.
Znicze pamięci zapłoną w wielu miejscach upamiętnień i pochówków bohaterów podziemia niepodległościowego. W sobotę, 28 lutego o godz. 10.00 w kwaterze „Ł”, na Powązkach Wojskowych wkopanych zostanie 36 brzozowych krzyży, dla upamiętnienia zidentyfikowanych ofiar komunistycznego reżimu. O godz. 10:30 na Cmentarzu Bródnowskim zostaną złożone kwiaty. O godzinie 15.00 pod pomnikiem generała „Nila” , przed kościołem pod wezwaniem św. Ojca Pio (ul. gen. Fieldorfa „Nila” Wał Miedzeszyński) zapłoną znicze.

W niedzielę o godz. 9.00 odbędzie się ceremonia złożenia wieńców na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w kwaterze „Ł”, oraz na grobach Jerzego Ślaskiego oraz Adama Boryczki. O godz. 10.00 na ul. Strzeleckiej 8 odbędzie się uroczystość złożenia wieńców przed tablicą upamiętniającą torturowanych i pomordowanych ofiar reżimu komunistycznego. Godzinę później kwiaty zostaną złożone także pod tablicą pamiątkową umieszczoną na murze aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej, miejsca stracenia m. in. rtm. Witolda Pileckiego i gen. Augusta Fieldorfa „Nila”.

O godz. 12.00 przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta zmiana posterunku honorowego.
Uroczystościom upamiętniającym towarzyszą także liczne przedsięwzięcia kulturalne, związane z historią bohaterów niepodległościowego podziemia.

W sobotę w godz. 11.00-21.00 w Auli XIV LO im. Stanisław Staszica (ul. Nowowiejska 37a) odbędzie się IV Warszawski Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych „Jeszcze się Polska o nas upomni”, w którym przewidziano 12 projekcji oraz spotkania z reżyserami: Aliną Czerniakowską i Dariuszem Walusiakiem, a także quiz historyczny dla młodzieży.

O godz. 17.00 w Domu Kultury „Ochota” (ul. Grójecka 75) odbędzie się pokaz autorski filmów Arkadiusza Gołębiewskiego „Dzieci kwatery Ł” i „Tropem Wyklętych” oraz prezentacja Grupy Historycznej Zgrupowania Radosław i materiałów Fundacji Niepodległości.

O godz. 18.00 w Sali teatralnej pod prezbiterium Kościoła Wszystkich Świętych przy Placu Grzybowskim odbędzie się premierowy pokaz filmu „Odkrywanie kart historii warszawskiej Pragi” oraz koncert „Dla Żołnierzy Wyklętych”.

W przeddzień święta w Domu Parafialnym przy parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, pełnomocnikiem prezesa IPN ds. poszukiwań nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego, prowadzącym badania m. in. w kwaterze „Ł” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Spotkanie poprzedzi Msza św.

1 marca w godz. 9.00-15.00 w Parku Skaryszewskiego odbędzie się bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” jest to projekt ogólnopolski realizowany w 81 miastach.

O godz. 11:00 z Placu Zamkowego w Warszawie, po raz trzeci wyruszy rowerowa „Masa Krytyczna” pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zapraszamy do wspólnego przejazdu pod Pomnik Męczenników Terroru Komunistycznego na warszawskim Służewie. Prawie 20-kilometrowa trasa, obejmować będzie miejsca związane z tragiczną historią bohaterów powojennego podziemia niepodległościowego. Wydarzenie to, którego współorganizatorem jest Biuro Edukacji Publicznej IPN, będzie częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

O godz. 19:30 odbędzie się wielki koncert „Panny Wyklęte”. Zagrają i zaśpiewają Dariusz Malejonek, zespół Maleo Reggae Rockers oraz świetne polskie wokalistki m.in. Kasia Kowalska, Halina Mlynkova i Marika. Utwory wykonywane w czasie koncertu powstały w oparciu o powojenne losy kobiet „Wyklętych” – bojowniczek powojennego podziemia niepodległościowego.

Źródło:
;