Imieniny: Gerwazego, Protazego

Wydarzenia: Światowy Dzień Anemii

Książka

Promocja książki kard. Macharskiego "Z bratem naszego Boga"

Siostry Albertynki i Wydawnictwo eSPe zapraszają na promocje książki ks. kardynała Franciszka Macharskiego "Z bratem naszego Boga".
Z Biskupem Grzegorzem Rysiem będzie rozmawiać red. Janusz Poniewierski.

 

Spotkanie odbędzie się w sobotę, 23 maja o godzinie 15 w Sanktuarium ECCE HOMO Św. Brata Alberta – sala pod kościołem, Kraków, ul. Woronicza 10.

Kard. Franciszek Macharski był arcybiskupem metropolitą krakowskim w latach 1979–2005. 30 grudnia 1978 papież Jan Paweł II mianował go swoim następcą na urzędzie arcybiskupa metropolity krakowskiego. Święcenia biskupie otrzymał 6 stycznia 1979 w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Udzielił mu ich Jan Paweł II z towarzyszeniem biskupów pomocniczych krakowskich: Juliana Groblickiego i Stanisława Smoleńskiego. Ingres do katedry na Wawelu odbył 28 stycznia 1979. Jako dewizę biskupią przyjął słowa: „Jesu, in Te confido” (Jezu, ufam Tobie).

W 2005, po śmierci Jana Pawła II, wraz z wiernymi czuwał pod papieskim oknem Pałacu Biskupiego w Krakowie. Przyczynił się do wybudowania bazyliki i rozbudowy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach oraz powstania Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Reaktywował, a następnie rozbudował archidiecezjalną Caritas. Za jego pontyfikatu powstawały domy samotnej matki, rodzinne domy dziecka, zakłady opiekuńczo-lecznicze, poradnie psychologiczne i schroniska dla bezdomnych.

W 2002, w związku z ukończeniem 75 lat, zgodnie z przepisami oddał się do dyspozycji papieża, jednakże Jan Paweł II zlecił mu dalsze sprawowanie urzędu arcybiskupa krakowskiego. 3 czerwca 2005 papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację. Do 27 czerwca 2005 pełnił funkcję administratora archidiecezji. Po ustąpieniu z urzędu zamieszkał w klasztorze sióstr albertynek w Krakowie.

Źródło:
;