Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Polska

Prymas Polski: chrzest naszym obdarowaniem

 fot. W. Kompala / archidiecezja.pl

Trwają ostatnie przygotowania do obchodów Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Rozpoczną się one w Gnieźnie już w najbliższy czwartek 14 kwietnia. Będzie to, jak zauważył Prymas Polski, przede wszystkim dziękczynienie za łaskę chrztu.

 

- Idziemy nie w przeszłość, ale w przyszłość, czerpiąc obficie z tego źródła, które otworzyło się dla nas tutaj, na ziemi gnieźnieńskiej, przed 1050 laty – mówił abp Wojciech Polak podczas konferencji prasowej zorganizowanej 12 kwietnia nt. obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Jak przyznał metropolita gnieźnieński 14 kwietnia to data uznana powszechnie za dzień chrztu Mieszka I. W kalendarzu liturgicznym 966 roku wypadała wówczas Wielka Sobota. - Można zatem powiedzieć, że w skali ogólnopolskiej, w każdej katedrze i w każdym kościele tegoroczna Wigilia Paschalna była przypomnieniem i jednocześnie przygotowaniem do tego wydarzenia, które obchodzić będziemy w Gnieźnie i Poznaniu – mówił Prymas Polski. Przyznał również, że ważnym momentem Wigilii Paschalnej jest odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. I tak właśnie mają być rozumiane i przeżywane uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski – zarówno w wymiarze osobistym, jak i wspólnotowym – jako czerpanie z przeszłości ku przyszłości. - Chcemy przede wszystkim dotknąć tej rzeczywistości, że chrzest jest naszym obdarowaniem, że na mocy Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa otrzymujemy łaskę chrztu świętego, łaskę wiary i odrodzenia w Chrystusie, nowego życia – podkreślił abp Wojciech Polak. - Takie przesłanie zostawił nam w Gnieźnie św. Jan Paweł II. Idziemy nie w przeszłość, ale w przyszłość, czerpiąc jednak obficie z tego źródła, które otworzyło się dla nas tutaj, na ziemi gnieźnieńskiej przed 1050 laty. Chcemy, aby ta przyszłość owocowała ku przyszłości. Weźmijcie Ducha Świętego – prosił nas św. Jan Paweł II. Obchody jubileuszowe są po to, abyśmy wzięli Ducha Świętego, abyśmy byli ludźmi jeszcze bardziej otwartymi na dar wiary i łaskę chrztu świętego i abyśmy tym darem żyli – podkreślił abp Polak.

Po konferencji prasowej w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej otwarto wystawę „Gniezno 1966. Millenium Chrztu Polski a 1000-lecie Państwa Polskiego”, przypominającą o obchodach jubileuszowych 1966 roku, które trwały w Gnieźnie od 9 do 15 kwietnia. Zobaczyć na niej można, obok fotografii dokumentujących milenijne uroczystości, kielich Dąbrówki, relikwiarz ramienia św. Wojciecha, oryginał Jasnogórskich Ślubów Narodu, Ewangeliarz Karoliński z 800 roku, pacyfikał z fundacji abp. Jagiellończyka (powstały przed 1503 r.) oraz pektorał kard. Ledóchowskiego (ok. 1850), który jako ostatni nosił Prymas Tysiąclecia. Na wystawie eksponowany jest także pastorał podarowany katedrze przez kard. Wyszyńskiego w 1966 roku, który użyty zostanie 14 kwietnia tego roku podczas uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski. Na wystawie posłuchać można również nagrania przemówień i kazań Prymasa Tysiąclecia oraz obejrzeć film przypominający o wydarzeniach milenijnych 1966 roku. Obraz wyreżyserowany przez Wojciecha Filipczaka pt. „Gniezno 1966. Tysiąclecie w sercu Prymasa”, obok oryginalnego kolorowego choć niemego nagrania sprzed półwiecza zawiera także świadectwa uczestników gnieźnieńskich uroczystości.

Poznańska część obchodów będzie miała miejsce 15 i 16 kwietnia. W stolicy Wielkopolski odbędzie się uroczyste Zgromadzenie Narodowe oraz jubileuszowe liturgie z udziałem legata papieskiego, którym jest watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin.

;