Imieniny: Piotra, Walerii, Witalisa

Wydarzenia: Dzień Ziemi

Wspomnienia

Prymas poświęcił ołtarz bł. Jana Pawła II

 fot. prymaspolski.pl

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk gościł 17 października w parafii pw. bł. Jolenty w Gnieźnie. Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. oraz poświęcił nowy ołtarz bł. Jana Pawła II.

 

We wspólnej modlitwie uczestniczyli licznie parafianie oraz nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Jana Pawła II. Ich obecność nie była przypadkowa. Placówka obchodzi dziś 5. rocznicę przyjęcia za patrona papieża Polaka. „Cieszę się, że młodzież będzie miała w naszym kościele ołtarz swojego patrona. Niech on wam błogosławi i wyprasza łaski” – mówił w słowie powitania ks. kan. Ryszard Balik, proboszcz parafii pw. bł. Jolenty.

Osobę i nauczanie bł. Jana Pawła II przypomniał także abp Józef Kowalczyk. W homilii nawiązał do znamiennych słów, które papież skierował do młodych na Westerplatte: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. Jak dodał, młodzież doskonale rozumiała papieża i wiedziała, że każde, najtrudniejsze nawet zadanie, jakie przed nimi postawił, jest wyrazem jego miłości i zatroskania.

Abp Kowalczyk stwierdził również, że bł. Jan Paweł II jest jedną z tych wyjątkowych postaci w dziejach świata, której głos jest ciągle aktualny i słuchany. „Dziękujemy dziś Bogu, że obdarzył Kościół powszechny i naszą ojczyznę taką osobowością” – dodał. Podkreślił jednocześnie, że wznoszenie ołtarzy i budowanie pomników Janowi Pawłowi II – choć ważne – nie powinno przesłonić tego, co najistotniejsze – podążania śladem wielkiego rodaka. „Chodzi o to, abyśmy wzorowali się na bł. Janie Pawle II i kierowali się w życiu jego nauczaniem, zwłaszcza teraz, gdy został wyniesiony do chwały ołtarzy” – dodał abp Kowalczyk.

Poświęcony przez Prymasa ołtarz bł. Jana Pawła II jest darem Wioletty i Zbigniewa Julkowskich – mieszkańców parafii pw. bł. Jolenty w Gnieźnie. Wiszący nad nim obraz papieża Polaka to dzieło Zbigniewa Sałaja – malarza, absolwenta i wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Źródło:
;