Imieniny: Wita, Jolanty

Wydarzenia: Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Pod oknem

 fot. Łukasz Kaczyński

W czwartek wieczorem w Krakowie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Kerygmat Miłosierdzia". "Błogosławienie to wybór życia - moje rany krwawią, moje uczucia bolą i płaczą, ale zawsze mam wybór czy błogosławić czy złorzeczyć" – mówiła Krystyna Sobczyk z Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji w Krakowie oraz wspólnoty „Nowe Jeruzalem".

Rozpoczynając Krystyna Sobczyk opisała swoją wizytę w mieście Paray-le-Monial, związanym z Nabożeństwami do Serca Pana Jezusa, gdzie odkryła, że miłość miłosierna polega na przebaczaniu. "Bardzo bliska mi osoba odeszła, zostałam sama z trójką dzieci. Chciałam przebaczyć, ale nikt nigdy nie powiedział mi jak to uczynić. Nawet się zbuntowałam, kiedy ktoś stwierdził, że trzeba to robić do dna serca. Ale na modlitwie usłyszałam, że Pan Jezus mnie uzdrawia" – opowiadała.

Prelegentka powiedziała, że człowiek, który jest wezwany do przebaczenia musi osadzić się na słowie Bożym, bo tylko ono uwrażliwia na grzechy, które popełniamy lub które nas ranią. Doradziła modlitwę o światło sumienia pochodzące od Ducha św., wskazując, że kluczem do poranionego życia jest przebaczenie.

Mówczyni podkreśliła, że przebaczenie jest istotą życia chrześcijańskiego. "My wiemy, że trzeba to robić. Ale nie zawsze umiemy to uczynić, by w sercu dalej nie piekło. Musimy być świadomi, że przebaczenie to dar Boży i trzeba się o nie po prostu modlić" – mówiła. Przyznała, że trzeba także swojego krzywdziciela oddać Bogu, z nadzieją, że sobie On sobie z nim poradzi, choć może to trwać wiele lat.

Krystyna Sobczyk uznała, że przebaczenie jest gestem umysłu, decyzją, która zranienia pozwala oddalić od siebie. Zachęciła także do błogosławienia, jako modlitwy, która daje wewnętrzną wolność.

"Posiądźmy nawyk błogosławienia. Błogosławiąc wypowiadamy słowa Boże, a one wypełniają nasze życie i losy tych, wobec których wypowiadamy błogosławieństwo, a nie przekleństwo" – powiedziała Krystyna Sobczyk. Przyznała, że przebaczenie i błogosławienie jest drogą pozytywnej zmiany człowieka, zgodnie z obietnicą Chrystusa. Dodała, że obdarowanie przebaczeniem trzeba dopełniać prośbą do bliźniego o przebaczenie własnych przewinień wobec niego.

Na koniec we wspólnej modlitwie uwielbienia uczestnicy zawierzyli swoje życie Bogu. Organizatorami spotkań ewangelizacyjnych pod hasłem "Kerygmat Miłosierdzia” są: Krakowska Żegluga Pasażerska, Radio nowohuckie.PL oraz Fundacja nowohuckie.PL. Honorowy patronat nad spotkaniem objął bp Grzegorz Ryś oraz pallotyńska parafia Matki Bożej Pocieszenia w Krakowie.

Źródło:
;