Ścieżkami miłosierdzia
Przebaczenie drogą miłosierdzia
Z racji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan portal Franciszkanska3.pl miał możliwość rozmowy z ks. dr Peterem Hockenem, znanym teologiem oraz światowej renomy wykładowcą. Poniżej przedstawiliśmy spojrzenie duchownego na sprawy związane z miłosierdziem Bożym.
Zapytany o miłosierdzie Boże ks. Hocken wskazał, że miłosierdzie to przede wszystkim przebaczenie. „Przebaczenie oznacza zapomnienie wszelkich win oraz nową wolność. Ale ono oznacza także, a może wręcz wymaga przekazania tego przebaczenia dalej. I w tym miejscu trzeba pamiętać o słowach Jezusa o nieskończonej liczbie okazywania przebaczenia bliźniemu” – powiedział.
Kapłan podkreślił, że obowiązkiem kapłanów jest nauczanie wiernych właśnie takiego rozumienia miłosierdzia. „To najpierw musi być wiadomość o Bogu – o tym, co dla nas zrobił, byśmy mogli być zbawieni, a następnie podkreślenie, że to, co otrzymaliśmy nie może być egoistycznie zachowane dla siebie” – tłumaczył.
Ks. Hocken zaznaczył, że człowiek odkrywa miłość miłosierną Boga przede wszystkim przez historie opowiedziane w Piśmie św. „Drugim źródłem jest doświadczenie własne – to ono daje nam dokładne postrzeganie ogromu Boskiego miłosierdzia. Zwłaszcza jako grzeszników, dla których przecież Jezus zawsze miał słowa współczucia i akceptacji” – ocenił. Dodał, że istotne jest także nauczanie Kościoła, gdyż ono wynika ze słowa Bożego.
Duchowny przyznał, że w Roku Miłosierdzia jest wiele inicjatyw, wydarzeń czy misji, które mają uwrażliwiać wiernych w temacie miłości miłosiernej. „Będziemy wiele słyszeć, ale to nie wystarczy. Trzeba coś z tym zrobić. Istotny w tym zakresie jest sakrament pojednania – i to nie tylko w perspektywie osobistej, ale także zachęty bliźniego” – stwierdził.
Ks. Hocken uznał, że niezmiernie ważne w okresie Jubileuszu jest rozpoznanie osób, którym się nie wybaczyło. „Nie ma chyba człowieka, który by w swoim sercu nie nosił niezapomnianej urazy do kogoś. Wielce uwalniające może być w tym pryzmacie odpuszczenie temu komuś raz na zawsze, bez pozostawianie sobie możliwości wykorzystanie ewentualnych zranień w przyszłości – to może być moment wielkiej łaski tego czasu. To jest właśnie droga do bycia miłosiernym jak Bóg – bo on po odpuszczeniu nam grzechów już ich nie widzi, jesteśmy dla niego jak nowonarodzeni” – powiedział na zakończenie rozmowy.
Ks. dr Peter Hocken jest teologiem i historykiem Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej i ruchu zielonoświątkowego. To światowej renomy nauczyciel i wykładowca. Jest członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej. Z tej perspektywy analizuje historię pierwotnych podziałów w Ciele Chrystusa. Od 1996 roku ks. Hocken jest członkiem komitetu wykonawczego Toward Jerusalem Council II.