Imieniny: Marii, Magdaleny

Wydarzenia:

Małopolska

Przed ŚDM Kraków kupi ekologiczne autobusy

 fot. mpk.krakow.pl

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie otrzyma ponad 115,7 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych na zakup 107 ekologicznych autobusów. Pierwsze pojazdy wyjadą na ulice miasta na przełomie czerwca i lipca tego roku, przed Światowymi Dniami Młodzieży.

 

 

Władze województwa małopolskiego podpisały 21 kwietnia z zarządem MPK umowę na dofinansowanie zakupu autobusów. Wartość całego projektu wynosi ponad 167,4 mln zł, z czego przeszło 115,7 mln zł będzie pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Jak podkreślił marszałek Małopolski Jacek Krupa, to pierwsza tak duża umowa dotycząca dofinansowania zakupu transportu publicznego w mieście. W poprzedniej perspektywie finansowej UE krakowski przewoźnik kupił 47 autobusów przy współudziale środków unijnych.

Nowe autobusy spalinowe mają spełniać najwyższe normy emisji spalin Euro 6; zakupione będą też pojazdy hybrydowe i elektryczne.

Zastępca prezydenta Krakowa ds. inwestycji i infrastruktury Tadeusz Trzmiel podkreślił, że tak znaczna wymiana taboru autobusowego będzie niezwykle ważnym przyczynkiem do poprawy jakości powietrza w Krakowie.

„Ważne też, żeby pozyskać te autobusy przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się pod koniec lipca w Krakowie” - zaznaczył wiceprezydent.

Prezes krakowskiego MPK Rafał Świerczyński poinformował PAP, że pierwszych 60 autobusów spalinowych powinno trafić do stolicy Małopolski na przełomie maja i czerwca. Będą to pojazdy polskiej firmy Solaris Bus&Coach, która wygrała ogłoszony przetarg. Umowa w tej sprawie została podpisana w lutym tego roku. Ten sam przewoźnik na mocy przetargu rozstrzygniętego również w lutym dostarczy do Krakowa 12 pojazdów hybrydowych.

Według prezesa na ukończeniu są przetargi na 15 krótkich (długość ok. 8,5 m) autobusów spalinowych oraz 20 elektrycznych, w tym trzech przegubowych.

Oprócz pojazdów, unijne pieniądze umożliwią też zakup systemu ładowania autobusów elektrycznych (stanowiska ładowania akumulatorów trakcyjnych), a także 12 sztuk stacjonarnych automatów Krakowskiej Karty Miejskiej do sprzedaży biletów. Nowe automaty mają przede wszystkim ułatwić zakup biletów mieszkańcom, którzy dojeżdżają do Krakowa liniami aglomeracyjnymi z sąsiednich miejscowości.

„To historyczne wydarzenie dla MPK, dzięki któremu wskaźnik ekologicznego taboru skokowo wzrośnie z obecnych 45 proc. do 65 proc.” - zaznaczył prezes. Dodał, że przełoży się to na 30-40-proc. redukcję tlenków węgla, tlenków azotu i cząstek stałych.

Jak podkreślił Świerczyński, krakowskie MPK chce być pierwszym dużym polskim przewoźnikiem komunalnym, którego cały tabor autobusowy będzie ekologiczny. Firma planuje zakupy pojazdów w kolejnych latach, aby ten cel osiągnąć najpóźniej w 2020 r.

;