Imieniny: Romana, Ludomira, Lecha

Wydarzenia: Dzień Chorób Rzadkich

Kulturalnie

Przed nami Noc Cracovia Sacra 2021

obraz matki bożej bolesnej fot. KP/Fra3 Obraz Matki Bożej Bolesnej, zwanej Smętna Dobrodziejka Krakowa

Kolejna, 14. odsłona Nocy Cracovia Sacra, ukazująca fenomen kultury duchowej miasta, odbędzie się tradycyjnie 14 i 15 sierpnia. W tym roku przedsięwzięcie wchodzące w skład projektu „Krakowskie Noce” zostanie zrealizowane pod hasłem „Wizerunki Maryjne w sztuce sakralnej”.

 

W wielu krakowskich kościołach i klasztorach od wieków czczone są obrazy maryjne. Najliczniejszą grupę tworzą tzw. hodegetrie krakowskie – najstarszy i najbardziej rozpowszechniony typ ikonograficzny przedstawienia Matki Boskiej z Dzieciątkiem na ręku. Nazwa związana jest z klasztorem Hodegon w Konstantynopolu, gdzie był przechowywany pierwowzór obrazu.

Tegoroczna Noc Cracovia Sacra jest okazją do prezentacji tego wyjątkowego dziedzictwa sakralnego. W programie, oprócz zwiedzania najcenniejszych obiektów sakralnych, przewidziano szereg wystaw tematycznych (m.in. w klasztorze karmelitów na Piasku, Opactwie Cystersów w Mogile, Opactwie  Benedyktynów w Tyńcu; klasztorze ss. benedyktynek w Staniątkach, klasztorze Zgromadzenia Księży Misjonarzy na Stradomiu,) oraz licznych koncertów sakralnych (m.in. w Kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej gościć będziemy zespół wokalny „Duodeco” z Wilna).

Dodatkową atrakcją Nocy będzie możliwość zwiedzania wieży Zygmuntowskiej na Wawelu,  w związku z obchodzonym w tym roku 500-leciem dzwonu Zygmunt, a także podziwianie odrestaurowanego ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej.

Z uwagi na pandemię wejście na wszystkie wydarzenia w ramach Nocy Cracovia Sacra będzie limitowane, z zachowaniem obowiązujących środków bezpieczeństwa.

Szczegółowy program Nocy, jak również wszelkie informacje na temat udziału w poszczególnych wydarzeniach dostępne są na stronie:  www.krakowskienoce.pl – Cracovia Sacra.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Oceń treść:
Źródło:
;