Watykan
Przed podróżą do Polski papież modlił się przy grobie św. Jana Pawła II
Przed odlotem do Krakowa papież Franciszek modlił się dzisiaj rano z grupą niepełnosprawnej młodzieży przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra. W modlitwie z Ojcem Świętym wzięli udział członkowie Stowarzyszeniem Peter Pan, które opiekuje się młodymi ludźmi chorymi na raka z różnych krajów świata, których nie stać na leczenie. Postanowili oni w czasie trwania krakowskiego spotkania młodych zorganizować "małe" Światowe Dni Młodzieży przy grobie świętego papieża.
Po Mszy św. pod przewodnictwem ks. Jarosława Cieleckiego ze Słowacji, zgromadzeni zaczęli odmawiać tajemnice światła Różańca w intencji Ojca Świętego i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Podczas odmawiania trzeciej tajemnicy niespodziewanie przyszedł papież Franciszek. "Stanął z boku nie wiedziałem jak się zachować. Gestem dał mi no zrozumienia abym kontynuował. Modlił się, a po zakończeniu podszedł do nas, odczytał list skierowany do nas" - opowiada ks. Cielecki.
"Papież podziękował nam za to, że będziemy się modlić za niego i ŚDM. Podszedł do każdego z młodych pochodzących z Algierii, Bułgarii, Rumuni i Włoch, rozmawiał i błogosławił. Na zakończenie obaj uklęknęliśmy i pomodliliśmy się za młodych całego świata. Pokazałem też Ojcu Świętemu wizerunek Matki Bożej i powiedziałem, że w Niegowici ks. Karol Wojtyła rozpoczął swoje kapłańskie życie. Papież Franciszek wiedział o tym. Na zakończenie udzielił wszystkim swego błogosławieństwa i odmówiliśmy wspólnie Zdrowaś Mario..." - z relacjonował dla KAI ks. Cielecki. W sumie spotkanie trwało 15 minut.
Ks. Jarosław Cielecki celebrował Mszę św. w ornacie, na którym widniał wizerunek Matki Bożej Wniebowziętej, pierwszej parafii na której pracował papież Wojtyła jako wikary. W procesji niesiono świecę poświęconą przed wizerunkiem Jezusa Miłosiernego w sanktuarium w Wilnie, obraz Jezusa Miłosiernego i św. Jana Pawła II oraz świecę z wizerunkiem świętego papieża pobłogosławioną przy chrzcielnicy bazyliki w Wadowicach. Jeden z młodych niósł zdjęcie 86-letniego księdza Jacquesa Hamela, który wczoraj został zamordowany podczas Mszy św. w Saint-Etienne-du-Rouvray koło Rouen w północno-zachodniej Francji.
W Eucharystii i modlitwie brali udział członkowie Stowarzyszenia Peter Pan, które opiekuje się młodymi ludźmi chorymi na raka z różnych krajów świata, których nie stać na leczenie. Organizacja ma w Rzymie trzy domy. W stowarzyszeniu pracuje ok. 200 wolontariuszy. Postanowili oni zorganizować "małe" Światowe Dni Młodzieży przy grobie św. Jana Pawła II. Od dzisiaj, początku wizyty Franciszka w Polsce wraz z przewodniczącą stowarzyszenia codziennie rano młodzi chorzy będą modlić przy grobie świętego papieża.
Podczas Eucharystii odczytano przesłanie młodych chorych. Czworo rodzeństwa na wózku inwalidzkim, dwie siostry i dwóch braci przygotowało przesłanie na każdy dzień "małego ŚDM". Dzisiaj odczytała je Elena cierpiąca na chorobę zaniku mięśni. W przesłaniu zawarty był apel o miłość, szanowanie życia oraz wspólnej z Chrystusem walki ze złem.
Podczas Mszy św. modlono się przede wszystkim za chorych i cierpiących przebywających w szpitalach, ofiary terroryzmu i o podróż papieża do Polski.
Na balustradzie przed grobem powieszono dwie flagi Światowych Dni Młodzieży w języku polskim i włoskim.
Ks. Jarosław Cielecki jest kapłanem diecezji Rożniawa na Słowacji oraz dyrektorem niezależnej agencji "Vatican Servis News" oraz portalu www.padrejarek.pl