Imieniny: Wiktora, Cezarego

Wydarzenia: Światowy Dzień Powolności

Aktywnie

Dwunastu wędrowników z Wielkopolskiej Chorągwi Harcerzy ZHR podejmie w najbliższą sobotę wyzwanie przejechania z Poznania do byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy na Dolnym Śląsku. W ten sposób chcą oddać hołd swojemu patronowi, hm. Florianowi Marciniakowi, który poniósł śmierć w czasie II wojny światowej.

 

Wyprawa jest sporym wyzwaniem, ponieważ 200 kilometrów drogi Wielkopolanie zamierzają pokonać w ciągu 10 godzin. Uczestnicy potrzebują wsparcia i silnego dopingu. Sami mówią, że szanse na powodzenie akcji to nie tylko przygotowanie fizyczne, ale też psychiczne nastawienie, które wszyscy będziemy mieli szansę współtworzyć.

Jest to dla nas z jednej strony spora przygoda i sportowe wyzwanie, ale z drugiej strony element harcerskiej formacji i kształtowania charakteru  – mówi phm. Łukasz Tadyszak, pomysłodawca wyprawy. Chcemy pokazać młodym ludziom, że historię można poznać w nietuzinkowy sposób, jednocześnie łącząc ją z pasją, jaką dla wielu jest kolarstwo – dodaje.

Uczestnicy wyruszą na swoją wyprawę wczesnym rankiem 23 kwietnia, spod Fortu VII w Poznaniu, gdzie Marciniak był więziony w trakcie wojny. Po drodze odwiedzą rodzinną miejscowość Floriana – Gorzyce, gdzie przy symbolicznym obelisku złożą kwiaty i zapalą znicze. Do Rogoźnicy planują dotrzeć około godziny 19.

Za nimi są kilkutygodniowe przygotowania. Harcerze spotykali się na wspólnych jazdach, ćwiczyli mięśnie, poznawali przepisy, uczyli się serwisować rower. Całą wyprawę chcą zrelacjonować na żywo poprzez portale społecznościowe. Zainteresowanych zapraszają do wsparcia projektu.

Harcerzom można pomóc poprzez „kupienie” kilometra. Koszt przejazdu takiego odcinka drogi przez całą grupę to 10 złotych. Dla młodych ludzi, którzy chcą poświęcić czas, podjąć wyzwanie w słusznym celu to cenna pomoc. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup strojów rowerowych, jedzenia oraz opłacenie noclegu i biletów na pociąg powrotny do Poznania. Zapraszamy do wpłacania darowizn poprzez portal ZRZUTKA.PL – informuje Tadyszak.

Florian Marciniak urodził się w podpoznańskich Gorzycach w 1915 roku. Od najmłodszych lat związany był z ruchem harcerskim. W roku 1939 roku stanął na czele Szarych Szeregów – konspiracyjnej organizacji harcerskiej, którą kierował aż do momentu pojmania w roku 1943. W  lutym 1944 roku zamordowany w KL Gross-Rosen w Rogoźnicy na Dolnym Śląsku. Od 2010 roku patron Wielkopolskiej Chorągwi Harcerzy ZHR.

Informacje szczegółowe o wyprawie oraz planowaną relację znaleźć można na stronie internetowej organizatora: www.wielkopolanie.zhr.pl oraz na portalach społecznościowych: www.fb.com/flowyprawa i www.twitter.com/wchhzhr

;