Imieniny: Zofii, Nadziei, Izydora

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Rodzin

Przygotowania

Przejście przez Bramę Miłosierdzia na "ostatniej prostej" przed ŚDM

Symbolicznym przejściem przez Bramę Miłosierdzia rozpocznie się w grudniu w poszczególnych polskich diecezjach ostatni rok przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. O tym, jak dobrze przygotować Polaków w diecezjach i parafiach do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, rozmawiano w poniedziałek w Warszawie podczas obrad Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

 

Zgodnie z życzeniem Franciszka wyrażonym w bulli ogłaszającej Rok Miłosierdzia, w każdej diecezji na świecie – przy katedrach czy sanktuariach – mają powstać Bramy Miłosierdzia.

Sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM ks. Grzegorz Suchodolski powiedział KAI po dzisiejszych obradach, że Rok Miłosierdzia doskonale wpisuje się w polskie przygotowania do przyszłorocznego wydarzenia.

Podkreślił jednocześnie, że przyszłoroczne ŚDM będą wydarzeniem ważnym w perspektywie przyszłości Kościoła, także chrześcijaństwa w naszym kraju. "Końcowa Msza na podkrakowskim Campus Misericordiae, kiedy to razem z papieżem Franciszkiem zgromadzeni odnowią przyrzeczenia chrzcielne, ma być wydarzeniem, które wprowadza nas w codzienne życie z Chrystusem, w małych eklezjalnych grupach" – zaznaczył kapłan.

Ks. Suchodolski zwrócił uwagę, że grudniowe przejście przez Bramę Miłosierdzia będzie realizacją hasła, które papież Franciszek wyznaczył dla duszpasterstw młodzieży: "Błogosławieni miłosierni". "Okrywamy Rok Miłosierdzia jako szczególną łaskę wzmacniająca ten biblijny przekaz" – podkreślił.

Zadaniem Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży jest troska o dobre przygotowanie Polaków w diecezjach i parafiach. Podczas dzisiejszych obrad analizowano program przygotowań duchowych na kolejny rok, czyli trzeci rok przygotowań, który rozpocznie się w grudniu.

Ks. Suchodolski powiedział KAI, że duszpasterze młodzieży bardzo liczą na to, że treścią Roku Miłosierdzia będą przede wszystkim cztery prawa życia duchowego. Można je ująć następująco: Bóg ma plan dla człowieka; człowiek grzeszny jest oddalony od Boga; jedynym ratunkiem i odkupieniem jest Jezus Chrystus umarły i zmartwychwstały oraz – punkt czwarty – musimy osobiście przyjąć Jezusa Chrystusa jako Zbawiciela i Pana.

Program, który co miesiąc będzie koncentrował się na kolejnym prawie życia duchowego, wystartuje na poziomie diecezji i parafii w grudniu. Będzie on zsynchronizowany z hasłem ogólnego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce: "Nowe życie w Chrystusie". 'Chodzi o refleksję, jak po przyjęciu sakramentu Chrztu świętego żyć pełnią życia sakramentalnego" – tłumaczy sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM.

"Rada skupiła się na 'burzy mózgów' nad tym, jak zagospodarować każdy z miesięcy. Wszyscy podkreślali, że program, który chcemy przygotować ma być programem dla parafii: młodzież powinna odnaleźć się w grupach formacyjnych w swoich miejscach zamieszkania, bo to jest podstawowy wymiar wspólnoty Kościoła, do której zapraszamy młodych" – podsumował ks. Suchodolski.

Także bp Henryk Tomasik ma nadzieję, że przygotowania do ŚDM i samo przyszłoroczne wydarzenie zaowocuje większym zaangażowaniem młodych Polaków w życie Kościoła. "Chcemy dobrze przygotować się do samego wydarzenia, aby młodzież dostrzegła sens tego wielkiego wyznania wiary, a przy okazji promocji Polski" – stwierdził przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Z kolei Dorota Abdelmoula z Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016 w Krakowie wskazuje, że to wydarzenie jest ważne z punktu widzenia tego, co nastąpi po nim. "Ważne jest to, co nastąpi po tym, gdy papież Franciszek roześle młodych z całego świata do ich codziennych środowisk: parafii, szkół, znajomych i w tym duchu ten program przygotowujemy" - tłumaczy.

Abdelmoula zwraca uwagę, że w programach przygotowujących do ŚDM szczególny nacisk kładzie się na parafie, bo obok rodziny jest to druga, podstawowa komórka doświadczania wiary.

Realizowany już w Polsce program przygotowań do ŚDM jest przybliżaniem nauki Kościoła osadzonej we współczesnych realiach - przekonuje przedstawicielka organizatorów. "To jest odkrywanie przed młodymi ludźmi tego, jakie odpowiedzi na codzienne pytania, wątpliwości i problemy dzisiejszej młodzieży daje Pan Jezus i Kościół" - mówi Dorota Abdelmoula.

Centralne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży (26-31 lipca) odbędą się w Krakowie i okolicach. Na krakowskich Błoniach odbędą się wtorkowa Msza św. na Otwarcie ŚDM (26 lipca), której przewodniczyć będzie biskup miejsca – kard. Stanisław Dziwisz, czwartkowa ceremonia powitania ojca świętego (28 lipca) i piątkowa Droga Krzyżowa (29 lipca). Natomiast w Brzegach na granicy Krakowa i Wieliczki młodzież weźmie udział w sobotnim czuwaniu z papieżem (30 lipca) oraz niedzielnej Mszy św. Posłania (31 lipca), na koniec której zostanie ogłoszone miejsce i data kolejnych Światowych Dni Młodzieży.

Źródło:
;