Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli

Jan Paweł II na dziś

Przekazanie relikwii św. Jana Pawła II władzom Panamy

relikwie świętego jana pawła drugiego fot. Mazur/Episkopat.pl/Flicr.com

Panama przygotowuje się na obchody Światowych Dni Młodzieży. Jednym z etapów tych przygotowań było przekazanie temu krajowi relikwii św. Jana Pawła II.

 

Uroczystość ta odbyła się w ambasadzie Polskiej przy Stolicy Apostolskiej. Obecni na niej byli m.in. kardynałowie: Stanisław Ryłko, Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga z Hondurasu oraz José Luis Lacunza z Panamy. 

 „Było to naprawdę wzruszające wydarzenie. Widziałem, że niektórzy ludzie mieli łzy w oczach. Bardzo wiele osób ucałowało relikwie św. Jana Pawła II, które trafią teraz do Panamy, gdzie przed Światowymi Dniami Młodzieży będą peregrynować po całym kraju, a następnie zostaną wmurowane w powstający kościół. Jaka jest geneza tego wydarzenia? W momencie, kiedy rozpocząłem moją misję tutaj w Rzymie przy Stolicy Apostolskiej poznałem panią ambasador Panamy o polskim imieniu Mirosława, mimo iż żadnych polskich korzeni nie ma. Razem byliśmy w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Te dni wywarły ogromne wrażenie na delegacji Panamy z panem prezydentem na czele. Po skończeniu Światowych Dni Młodzieży, już w Rzymie kontakty między naszymi ambasadami były cały czas utrzymywane. Prosili bowiem o pomoc, wskazówki i takiej też pomocy udzielaliśmy. W pewnym momencie pani ambasador wystąpiła z prośbą o uzyskanie tychże relikwii. Naychmiast zwróciłem się do kard. Stanisława Dziwisza, który bardzo chętnie udzielił zgody. Relikwie otrzymaliśmy i odbyło się ich uroczyste przekazanie, co ma  niezwykle symboliczne znaczenie” – powiedział Janusz Kotański, ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej.

Oceń treść:
Źródło:
;