Imieniny: Marka, Elzbiety

Wydarzenia: Dzień Ewakuacji

Prasa

Przemoc ukryta w słowach głównym tematem czerwcowego "W drodze"

 fot. W drodze nr 6/2015

Blok tekstów poświęconych przemocy werbalnej otwiera rozmowa z Jesperem Juulem, duńskim terapeutą rodzinnym, którego książki cieszą się w Polsce rosnącą popularnością. Autor publikacji "Agresja – nowe tabu?" opowiada Jolancie Bróździe-Wiśniewskiej o źródłach agresji, o jej pozytywnej roli, a także doradza, jak wyrażać agresywne emocje bez uciekania się do przemocy.

 

Klasycznym przykładem przemocy werbalnej są wulgaryzmy. O ich funkcji, nadużywaniu oraz o nadawaniu ponurych znaczeń niewinnym słowom - czego przykładem są słynne „lemingi” - z dziennikarzem Bartkiem Chacińskim rozmawia Anna Sosnowska.

Psycholog Lena Wojdan zwraca uwagę na bardziej subtelne przejawy przemocy werbalnej, czającej się w złośliwościach, żartach, docinkach czy innych komunikatach, które w ostatecznym rozrachunku mają upokorzyć drugiego. Słowem – mówi z przekonaniem psychoterapeutka – naprawdę można kogoś zabić, robiąc to w białych rękawiczkach.

W tym numerze miesięcznika „W drodze” czytelnicy znajdą również rozmowę z najbardziej popularnym w Polsce mimem, a zarazem teologiem, Ireneuszem Krosnym oraz teksty o duchowości mężczyzny autorstwa Grzegorza Kramera SJ i Rafała Porzezińskiego. Jak pisze ten ostatni, „W Kościele jest miejsce zarówno dla Tomasza Adamka, jak i dla Magdaleny Buczek, dla Tomka Budzyńskiego i dla Wandy Półtawskiej, dla pobożnych niedowiarków i dla wierzących niepraktykujących. Sam muszę szukać i, jeśli się nie poddam, odnajdę. To wyzwanie dla prawdziwego mężczyzny”.

W dziale „Trudne karty Kościoła” Maciej Müller dopytuje dominikanina Tomasza Gałuszę o kontrowersje wokół śmierci Św. Stanisława, patrona Polski.

W związku z odejściem Władysława Bartoszewskiego, w czerwcowym numerze przypominamy rozmowę przeprowadzoną z nim w 2012 roku przez Katarzynę Kolską i Romana Bieleckiego OP. „Jestem niezwykle zadowolony z ogromu dobra, które otrzymałem, i Bożej opieki, która towarzyszyła mi całe życie – mówił wtedy profesor. – To mnie uchroniło od popełnienia większych głupot. (…) Dziękuję też Bogu za to, że dał mi wrażliwość w dostrzeganiu zawiłości życia”.

Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy iTunes.

 

Źródło:
;