Imieniny: Wita, Jolanty

Wydarzenia: Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Małopolska

Przemysł spotkań w Krakowie coraz silniejszy

 fot. G. Ziemiański dla KBF

W 2015 roku Kraków był drugim miastem w Polsce pod względem liczby spotkań i wydarzeń według raportu "Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce 2016", który przygotowało Poland Convetion Bureau. Stolicę Małopolski wyprzedza jedynie Warszawa.

 

W 2015 roku w Krakowie odbyło się niemalże 5200 różnego rodzaju spotkań, co plasuje stolicę Małopolski na drugim miejscu w Polsce. Gród Kraka wyprzedza trzeci, pod tym względem, Gdańsk z wynikiem 3240 o niecałe 2000 spotkań.

„Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce monitorowanych przez Polską Organizację Turystyczną (PTO) wygenerował ok. 1,577 mld zł wartości dodanej dla gospodarki w 2015 roku” – komentuje dr Krzysztof Celuch, autor raportu. Spora część tej kwoty została w Krakowie.

„Kraków zajął pierwsze miejsce pod względem liczby kongresów i konferencji. Z pewnością spora w tym zasługa ICE Kraków Congress Centre, które gościło, tak duże i prestiżowe wydarzenia jak ISF Światowy Kongres Nasienny 2015 czy EUCAS 2015 Europejska Konferencja nt. Nauk Lotniczych i Kosmicznych.” – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, operatora ICE Kraków. Potwierdzają to dane z raportu - 68% spotkań i wydarzeń w Krakowie stanowią konferencje i kongresy. To najwyższa średnia ze wszystkich miast, które zostały przedstawione w raporcie.

Dokument przybliża też skalę impaktu ekonomicznego, który generują spotkania i wydarzenia. Przeciętne wydatki uczestnika wynoszą łącznie aż 505 zł dziennie! Osoby, które partycypują w wydarzeniach, korzystają bowiem z noclegów, usług transportowych oraz – będąc w Krakowie – dokonują zakupów. Generują więc przychód nie tylko dla obiektu goszczącego daną imprezę, ale również dla mieszkańców miasta.

;